Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 32 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 32 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Brusnica

+5
leniumer
MrkiLeni
vojvoda
Baštovan
SUMSKICAR
9 posters

Ići dole

Brusnica Empty Brusnica

Počalji od SUMSKICAR Pet Mar 26 2010, 19:01

Imam zasad dvogodišnjih evropskih brusnica, želela bih da ih gajim u saksijama. Da li neko ima iskustva u tome i kako ih održava preko zime? nasmejani cvet
avatar
SUMSKICAR
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 3
Registration date : 26.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od Baštovan Pet Mar 26 2010, 19:33

ја нисам стручњак а прочитао сам о томе један занимљив савет својевремено, а он каже да вам је потребан тресет , 16 цм саксија без рупа за одводњавање.
Направити неколико рупа на пола дубине саксије. Бруснице воле доста воде.
Ако имате само саксију са рупама , треба више воде за поливање и да има дубљи подметач.
Искрено, ако је у питању нека комерцијална употреба ја нисам стручан, мислимд а треба много шира саксија и доста простора.
Гледао сам како американци врше бербу, буквално трешење и потапање, баш ми онако чудно било Iznenađen
Brusnica Cranberry_bog_hollywood
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od vojvoda Sub Mar 27 2010, 01:49

Zdravo Sumski care/. Lepo pitanje si postavila i zato cu gledati da ti sto bolje pojasnim jer si na pravu adresu naisla. Kao prvo ne zameri mi na stilu pisanja jer mi Leskovcani ,,udaramo,, malo na pojedine suglasnike i ne koristimo padeze pa nas govor kod drugih izaziva smeh. Proizvodnjom americke i evropske brusnice bavim se vise od 20 godina i znam sigurno mnogo vise nego li iko u Srbiji. Prvi sam uspeo da u ravnicarskom kraju pored morave dobijem plodove iako je velika temperaturna razlika u odnosu na planinu. Dobro nisam za sve ja bas zasluzan moj otac najvise a onda ja. Slusajte me pazljivo idobro zapamtite.Svima kojima sam prodavao i jednu i drugu pisao sam ,govorio im sta i kako da ih sade da bi uspeli. Svi koji su me poslusali uspeli su a mnogi se zale i dan danas . Ali lepo sam rekao sta i kako. Americka brusnica moze vrlo lepo da plodonosi u Srbiji samo joj je potrebna velika relativna vlaznost vazduha. A to znaci ako nije posadjena na preko 800 metara ili pored neke velike reke ili jezera gde je zasicenost vazduha iznad 70 % onda nema uspeha. Evropska moze i na planini i u ravnici ali samo u ZARDINJERI ILI VECOJ SAKSIJI.Zasto ? Prirodno staniste same brusnice je polusenka . To govori da je potrebno da u toku dana bude pola na sunce a pola u hlad ili senku.Sto se tice saksije ili zardinjere ona mora da ima otvor za dreniranje. Nikako nesme korenov sistem da bude mokar ,mora vlazan da bude a ne mokar jer na temperaturi [jul,avgust] preko 37 stepeni dolazi do zagrevanja same saksije i dolazi do cega ,,, normalno dolazi do skapavanja korena i ozegotine lista. U letnjim mesecima ja moje brusnice jednom nedeljno zalijem jer koristim stari nacin cuvanja vlage u zemlji. Smesno ali izuzetno korisno i pametno. Ne koristim gel jer za sitan brusnicin korenov sistem je ubitacan. Slusaj pazljivo:Uzmite ,pre sadnje pa na dno saksije stavite nekoliko kockica najobicnijeg SUNDJERA a onda treset i samo treset od iglica trulih cetinara[picea abies ili abies albe].Nikako od bora ili raznoraznih tuja.Izbegavajte piljevine sa raznih strugara jer mozda je tamo rezano bagremovo ili hrastovo drvo a to unistava koren 100%.Saksiju stavite tako da ne bude po ceo dan na suncu nego pola/pola.Americku mozete onako posadjenu podici na nekih 2 metra visine na nekoj ogradi ili balkonu i lastari ce padati ka zemlji i bice preko 2 metra. Ako je sadite u saksiji moracete veliku saksiju uzeti otprilike 1 metar precnika. Svuda gde lastar ili lozica am. brusnice dodirne tlo tu ce se formirati ,,korencic,, kao kod jagode i tio je nova biljka koja moze makazama da se odreze i da se presadi. Kod Evropske nije tako. Ona se razmnozava -korenovim izdancima ili deobom korenovog sistema u novembru.Posto je i jednoj i drugoj potrebno preko 270 dana mirovanja na temperaturi ispod 0 stepeni, pozeljno je unositi ih u prostorije koje se ne greju a temperatura ne prelazi 0 stepeni. Dovoljna je garaza ili podrum van kuce samo ne u podrun same kuce jer je tu toplo. Prilikom zalivanja izbegavajte da kvasite list i jedne i druge. Zaboravio sam i ovo da kazem. Treset od trulih cetinara najbolje [ako mozete da nadjete] pomesati sa konjskim djubrivom i sitnim peskom pa tek tad sadidi. za sve u vezi razm,nozavanja i nege drugih biljaka slobodno pitaj -stojim na usluzi. Inace bavim se uzgajanjem egzoticnog voca kao:aronije, borovnice , sibirskog kivija, ogrozda, joste, ribizli, tibetskog goia, kumkvata, limuna, poncirusa, mandarina, pomela, i jos dosta -da ne nabrajam. Zelim uspeh i svu srecu u poslu. Pozdrav Nenad- Leskovacko polje.
vojvoda
vojvoda
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 142
Poeni : 264
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od Baštovan Sre Apr 07 2010, 10:57

imam ja jedno pitanjce, koliko daje brusnica u saksiji a koliko u polju prosecno ploda?
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od vojvoda Sub Apr 10 2010, 21:38

Zdravo. Na primer. Saksija precnika 50 cm koja je sva ispunjena lastarima [mislim na nekoliko godina staru sadnicu] dace od 1 kg pa do nekih 1,3 kg a zavisi i od godine. U polju je mnogo manje jer kod americke koja se pruza po zemlji to ne moze da se odredi. Kako da kazem . Kad berem americku- skupljam bobice svuda po zbunju tako da neznam od koje su bil;jke jer su lastari izmesani i isprepletani. Savet za sve . I jednu i drugu najbolje je gajiti u saksije ili zardinjere da bi ih mogli lakse kontrolisati tj. lakse se pleve i zalivaju a i nega je laksa nego li u polju kad je jun kisovit pa kad krene trava neznas sta ces pre . U saksijama se lakse odrzavaju jer se mogu unositi i menjati im lokacije a kad u polje posadis to moras cesce nadgledavati jer danas u ova nasa vremena ima svasta. Nedaj boze nikom ali desava se da odes na njivu koja je malo dalje od sela i ima sta da vidis. Ili preko noci dosle divlje svinje ili zalutala necija krava ili pak neki dvonogi stvor i nema ga ceo red. Samo da sednes i da razmisljas sta me snadje. zato samo da su na oku tu blizu u dvoristu i to je to. Pozdrav Nenad.
vojvoda
vojvoda
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 142
Poeni : 264
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od MrkiLeni Pon Jul 12 2010, 10:04

Pozdrav Nenade, ostavi neki kontakt telefon.
avatar
MrkiLeni
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 3
Poeni : 5
Registration date : 12.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od Baštovan Pon Jul 12 2010, 13:46

broj imate u malim oglasima.
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od leniumer Pet Jul 16 2010, 10:13

mene zanima gajenje u polju, pa je l možeš od prilike reći sa koje površine koliko ubereš?
avatar
leniumer
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 16.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od vojvoda Ned Jul 18 2010, 22:42

Zdravo svima. Pisao sam da je sadnja u polju jako mukotrpan posao jer na 3. ili 4. godinu kad se lastari upletu a trava i korov isto , onda kuku jao to da se oplevi. Nema boljeg resenja od saksije ili zardinjere. Lako je za odrzavanje. Neznam kako da postavim slike mojih brusnica pa vas molim ,,samo pogledajte na forum svet biljaka,, i bice vam jasno. Slika nije sa neta vec sa mog prozora. Imam dvogodisnje sadnice americke brusnice koje imaju preko 1 metra duzine i cena im je 400 dinara . Imam i rasad od nekih 10 cm visine i cena je 150 din. Za vecu kolicinu i jednih i drugih cena po dogovoru. Da kazem i ovo. Ona slika gde dve devojke potapaju brusnicu nije sa sajta za brusnice . Ono sto potapaju je latica ruze-pogledajte na onim daskama kako se lepi latica cveta ruze. I jos ovo . Evropska brusnica ne moze nikako u nizim predelima [treba joj veca relativna vlaznost vazduha ] Kod nas americka je zakon. Moj mejl: sinadinovicnenad@Yahoo.com ili telefon:062 1898 774. Pozdrav.
vojvoda
vojvoda
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 142
Poeni : 264
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od Gardener Pon Jul 19 2010, 10:55

A zasto se ne bi gajile na tkz. vodenim plantazama, kao i u americi? nisu velika ulaganja, a obere se sa vecih povrsina brze i lakse i preko 90-95% ploda? eno gore ima i slika kako se to radi sa vodom.
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od lana Ned Sep 12 2010, 00:00

nenade hvala na informacijama
avatar
lana
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 11.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od vojvoda Pet Maj 20 2011, 10:30

Pa moze na tim vodenim plantazama ali zamisli brate koja su tu ulaganja. Ja svima kazem da probaju na manje povrsine da vide kako to ide . Nemojte se zalitati i praviti od nicega nesto. Nije ista klima u Kaliforniji i Srbiji. Imajte to na umu. Pozdrav .
vojvoda
vojvoda
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 142
Poeni : 264
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Zdravo zemo,ja sam iz Vlasotinca,jel bi smo mogli da stupimo u kontakt,hteo bi da krenem da se bavim uzgojem lekovitog bilja,nesto slicno kao i ti pa da mi das par saveta???

Počalji od marjanfutur Uto Mar 12 2013, 18:14

vojvoda ::Zdravo Sumski care/. Lepo pitanje si postavila i zato cu gledati da ti sto bolje pojasnim jer si na pravu adresu naisla. Kao prvo ne zameri mi na stilu pisanja jer mi Leskovcani ,,udaramo,, malo na pojedine suglasnike i ne koristimo padeze pa nas govor kod drugih izaziva smeh. Proizvodnjom americke i evropske brusnice bavim se vise od 20 godina i znam sigurno mnogo vise nego li iko u Srbiji. Prvi sam uspeo da u ravnicarskom kraju pored morave dobijem plodove iako je velika temperaturna razlika u odnosu na planinu. Dobro nisam za sve ja bas zasluzan moj otac najvise a onda ja. Slusajte me pazljivo idobro zapamtite.Svima kojima sam prodavao i jednu i drugu pisao sam ,govorio im sta i kako da ih sade da bi uspeli. Svi koji su me poslusali uspeli su a mnogi se zale i dan danas . Ali lepo sam rekao sta i kako. Americka brusnica moze vrlo lepo da plodonosi u Srbiji samo joj je potrebna velika relativna vlaznost vazduha. A to znaci ako nije posadjena na preko 800 metara ili pored neke velike reke ili jezera gde je zasicenost vazduha iznad 70 % onda nema uspeha. Evropska moze i na planini i u ravnici ali samo u ZARDINJERI ILI VECOJ SAKSIJI.Zasto ? Prirodno staniste same brusnice je polusenka . To govori da je potrebno da u toku dana bude pola na sunce a pola u hlad ili senku.Sto se tice saksije ili zardinjere ona mora da ima otvor za dreniranje. Nikako nesme korenov sistem da bude mokar ,mora vlazan da bude a ne mokar jer na temperaturi [jul,avgust] preko 37 stepeni dolazi do zagrevanja same saksije i dolazi do cega ,,, normalno dolazi do skapavanja korena i ozegotine lista. U letnjim mesecima ja moje brusnice jednom nedeljno zalijem jer koristim stari nacin cuvanja vlage u zemlji. Smesno ali izuzetno korisno i pametno. Ne koristim gel jer za sitan brusnicin korenov sistem je ubitacan. Slusaj pazljivo:Uzmite ,pre sadnje pa na dno saksije stavite nekoliko kockica najobicnijeg SUNDJERA a onda treset i samo treset od iglica trulih cetinara[picea abies ili abies albe].Nikako od bora ili raznoraznih tuja.Izbegavajte piljevine sa raznih strugara jer mozda je tamo rezano bagremovo ili hrastovo drvo a to unistava koren 100%.Saksiju stavite tako da ne bude po ceo dan na suncu nego pola/pola.Americku mozete onako posadjenu podici na nekih 2 metra visine na nekoj ogradi ili balkonu i lastari ce padati ka zemlji i bice preko 2 metra. Ako je sadite u saksiji moracete veliku saksiju uzeti otprilike 1 metar precnika. Svuda gde lastar ili lozica am. brusnice dodirne tlo tu ce se formirati ,,korencic,, kao kod jagode i tio je nova biljka koja moze makazama da se odreze i da se presadi. Kod Evropske nije tako. Ona se razmnozava -korenovim izdancima ili deobom korenovog sistema u novembru.Posto je i jednoj i drugoj potrebno preko 270 dana mirovanja na temperaturi ispod 0 stepeni, pozeljno je unositi ih u prostorije koje se ne greju a temperatura ne prelazi 0 stepeni. Dovoljna je garaza ili podrum van kuce samo ne u podrun same kuce jer je tu toplo. Prilikom zalivanja izbegavajte da kvasite list i jedne i druge. Zaboravio sam i ovo da kazem. Treset od trulih cetinara najbolje [ako mozete da nadjete] pomesati sa konjskim djubrivom i sitnim peskom pa tek tad sadidi. za sve u vezi razm,nozavanja i nege drugih biljaka slobodno pitaj -stojim na usluzi. Inace bavim se uzgajanjem egzoticnog voca kao:aronije, borovnice , sibirskog kivija, ogrozda, joste, ribizli, tibetskog goia, kumkvata, limuna, poncirusa, mandarina, pomela, i jos dosta -da ne nabrajam. Zelim uspeh i svu srecu u poslu. Pozdrav Nenad- Leskovacko polje.
marjanfutur
marjanfutur
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 3
Poeni : 3
Registration date : 12.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od sasa.ristic.96780 Pon Maj 06 2013, 08:32

pozdrav!uskoro cu ostati bez posla,zivim na selu,pa sam odlucio da pokusam sa plastenicima,koliko je moguce u tim uslovima uzgajati brusnicu i koliko je siguran otkup? pozdrav frenki
sasa.ristic.96780
sasa.ristic.96780
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 06.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od vojvoda Pon Maj 27 2013, 16:32

Frenki
U plasteniku mozes ali vodi racuna kada je mnogo toplo da ne izgore. Cena svezeg ploda amer. brusnice je oko 1 000 dinara . Evropsku niko ne gaji plantazno jer ona raste u prirodi i cena na otkupu je ne vise od 200 dinara .
Razmisli pa odluci. Pozdrav i svako dobro.
vojvoda
vojvoda
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 142
Poeni : 264
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brusnica Empty Re: Brusnica

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu