Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 16 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 16 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10321 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je marija banchotova

Naši korisnici su poslali ukupno 10258 članaka u 1073 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,

Kaktusi i kaktusari

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Kaktusi i kaktusari

Počalji od dark taj Ned Avg 23 2009, 15:01

pozdrav i od mene,ja nisam bas neki kaktusar, ali su me ovde pomalo i zarazili sa njima. nadam se da ce biti sto vise kaktusara i da cemo imati sto vise zanimljivih tema Very Happy
dark
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 210
Poeni : 251
Registration date : 20.07.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pera taj Ned Avg 23 2009, 22:06

pozdrav za kaktusare i od mene i nadam se da cemo se svi druziti i razmeniti prelepe slike koje imamo.
evo i moje jedne lepotice kaktus 1

pera
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 44
Poeni : 51
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od valjevka taj Čet Sep 10 2009, 12:04

Tu sam i ja da se pridruzim kaktusarima, doduse ja vise volim sukulente mada ne pravim razliku.
Volela bih da znam gde nabavljate one siroke a plitke saksije idealne za vecinu kaktusa.
Ovako po radnjama ima tih ovalnih ali su ipak velike dubine.
valjevka
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 126
Poeni : 157
Registration date : 28.08.2009

Pogledaj profil korisnika http://forumcvecara.me/index.php/topic,50.0.html

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kata taj Pon Sep 14 2009, 02:46

Ja većinu svojih kaktusa koji su ipak mali držim u plastičnim saksijama 5x5 - 7x7. One koji su prerasli tu veličinu presadjujem u nešto veće, okrugle. Za sad im ne kupujem baš previše ukrasne saksije iz nekoliko razloga. Plastika mi se pokazala kao sasvim dobar "smeštaj" za moje ljubimce, ukrasne saksije bi zauzele previše mesta sad kad mi se nakupilo dosta biljaka, a i radije dajem pare za nove biljke nego na ukrasne saksije. Pokazaću deo biljaka koje su me ovog leta obradovale cvetom

Za nekog ko (u ozbiljnim godinama) nije ni znao koliko vrsta kaktusa postoji, a o lepoti cvetova nisam imala ni pojma NIJE LOŠE, ZAR NE?

kata
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 44
Poeni : 47
Registration date : 30.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pataya taj Pon Sep 14 2009, 10:02

Pre više godina imala sam male kamene bašte sa kaktusima i kad nemate puno vremena, biljke vam nestaju jedna po jedna, ali zbog ovih slika imaću ih ponovo! Prelepi cvetovi!
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od natasa taj Pon Maj 24 2010, 14:55

Da lineko zna gde moze da se kupi seme kaktusa u Srbiji!

natasa
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 2
Poeni : 2
Registration date : 23.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od valjevka taj Pon Maj 24 2010, 20:51

Potrazi u poljuprivrednim apotekama proizvodi Franci semmeni....
valjevka
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od natasa taj Uto Maj 25 2010, 09:35

Hvala ti Valjevka!Da li je to mesavina,ili ima za svaku vrstu posebno?Meni se jako svidja rod Gymnocalycium!!!

natasa
Budući cvećar
Budući cvećar

Registration date : 23.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od valjevka taj Uto Maj 25 2010, 11:41

Jeste mesavina je ....seme kaktusa posebno svakog ima da se naruci na nekim inostranim sajtovima to bi mogla da se raspitas na forumu svet biljaka , tamo su mnogi to porucivali....
Meni ta setva nikada nije isla ja vise volim pelcere....
valjevka
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od breta taj Ned Maj 30 2010, 23:24

Da li neko moze da napise nesto konkretnije o Drustvu kaktusara Srbije? Izgleda da nemju svoj sajt. Hvala!! Pozdrav

breta
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 27.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MILKA 81 taj Uto Jun 01 2010, 15:38

EVO I JA DA VAM SE PRIDRUZIM IMAM TEK SEDAM VRSTA KAKTUSA JAKO SAM PONOSNA NA NJIH,INACE KAKTUSE OBOZAVAM PA MOZDA NESTO BUDE OD MENE!VELIKI POZDRAV!

MILKA 81
Budući cvećar
Budući cvećar

Registration date : 01.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kristina taj Pet Jun 25 2010, 21:40

kata ::Ja većinu svojih kaktusa koji su ipak mali držim u plastičnim saksijama 5x5 - 7x7. One koji su prerasli tu veličinu presadjujem u nešto veće, okrugle. Za sad im ne kupujem baš previše ukrasne saksije iz nekoliko razloga. Plastika mi se pokazala kao sasvim dobar "smeštaj" za moje ljubimce, ukrasne saksije bi zauzele previše mesta sad kad mi se nakupilo dosta biljaka, a i radije dajem pare za nove biljke nego na ukrasne saksije. Pokazaću deo biljaka koje su me ovog leta obradovale cvetom

Za nekog ko (u ozbiljnim godinama) nije ni znao koliko vrsta kaktusa postoji, a o lepoti cvetova nisam imala ni pojma NIJE LOŠE, ZAR NE?

Zdravo Kato moram ti prvo reci da su cvetovi prelepi..mogu da zamislim zadovoljstvo kad procvetaju u ovom broju.. imas li neki savet?Nadam se da cemo nastaviti dopisivanje.. Twisted Evil

Kristina
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 4
Poeni : 6
Registration date : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Kristina taj Pet Jun 25 2010, 21:45

natasa ::Da lineko zna gde moze da se kupi seme kaktusa u Srbiji!

Ja sam ga narucila na broj tel 013 632238 imaju dve vrste kaktusa i mix cuvarkuce...probaj nazovi i poruci meni su se dobro pokazali..nadam se da sam ti bar malo pomogla..Smile) cvet1

Kristina
Budući cvećar
Budući cvećar

Poeni : 6
Registration date : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od acoxxx taj Sre Jun 30 2010, 10:47

Ja obozavam kaktuse i svako ih zavoli posle nekoliko primeraka, ja ih imam puno i obozavam ih jer je svaki poseban na svoj nacin.
Jedan savet sto se tice velicine saksija, kaktusima nisu potrebne prevelike saksije tj. sto je manja saksija kaktus vise raste jer ako je sakija velika vrlo slabo napreduju zato sto im rastu samo zile a sam kaktus se gotovo i ne pomera.To znam iz licnih iskustava jer imam kaktuse nekih 7-8 godina.

acoxxx
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 9
Poeni : 9
Registration date : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od macadothc taj Pet Nov 05 2010, 10:11

dali je dobro preko zime drzati kaktuse na lampama za uzgajanje
kakav efekat ima na njih kaktus 1

macadothc
Budući cvećar
Budući cvećar

Poeni : 4
Registration date : 05.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od serjojo taj Sre Nov 10 2010, 17:58

Veliki pozdrav svim ljubiteljima kaktusa, a i ostalog cveca.
kaktuse gajim 10-ak godina, a efektivno zadnje dve godine. Nisam primetio neku ve,iku razliku u rastu kaktusa zbog velicine saksije, ali mogu da vam kazem da najbolje napreduju kaktusi koje svake godine sadim u bastu. postavicu slike uskoro. Namig

serjojo
Budući cvećar
Budući cvećar

Registration date : 10.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gardener taj Sre Dec 01 2010, 19:01

macadothc ::dali je dobro preko zime drzati kaktuse na lampama za uzgajanje
kakav efekat ima na njih kaktus 1
u vecini prirucnika i po savetima iskusnijih kaktusara, nisam video da se to preporucuje. pre se govori o nekom periodu mirovanja i zimovanja kaktusa. mozda nas neki iskusniji kolega ispravi, videcemo
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od macadothc taj Čet Dec 16 2010, 13:26

ja sam stavio jedan cisto experimenta radi i mogu reci da nikakve lose efekte nisam primetio cak kao da je doslo do napredka kaktusa u razvoju
miriše

macadothc
Budući cvećar
Budući cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od macadothc taj Čet Dec 16 2010, 13:28

pitanje u kom periodu kaktus krece sa cvetanjem

macadothc
Budući cvećar
Budući cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BrankaVuk taj Ned Dec 19 2010, 02:18

Evo i mojih kaktusa. Obozavam ih.
BrankaVuk
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 25
Poeni : 27
Registration date : 24.03.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/GardenShopFlamingo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BrankaVuk taj Ned Dec 19 2010, 02:34

Ne ide mi od ruke ovo postavljanje slika.
BrankaVuk
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BrankaVuk taj Ned Dec 19 2010, 02:58

BrankaVuk
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoka0903 taj Uto Mar 08 2011, 18:43

Mesnatice, sukulenti,

Mesnatice,sukulenti,tuštike samo su neki od naziva za SUCCULENT porodicu biljaka.Ove biljke se odlikuju sposobnošću da skladište vlagu u raznim delovima biljke, po mestu gde se nalazi to skladište vode razlikujemo biljke koje koriste listove i/ili stabljiku i/ili korenje.Naravno sve kombinacije dolaze u obzir.
Ove biljke su se izvrsno prilagodile životu u pustinjama gde većina biljaka ne uspeva.
Karakteristični pripadnik ovog roda su kaktusi (porodica: Cactaceae) koji su doslovno svi sukulenti ali isto tako jako je važno imati na umu da mnogi sukulenti nisu kaktusi.

Neke porodice npr. Cactaceae, Agavaceae, Aizoaceae, Crassulaceae su većinom svojih pripadnika sukulenti.

Posebnosti ove porodice
Osim sposobnosti da pohranjuju vodu koja im i daje mesnato„bucmasti“ izgled odlikuju se i drugim odlikama:

- CAM metabolizmom (alternativni način vršenja fotosinteze koji je mnogo efikasniji od klasične fotosinteze u smislu da su smanjeni gubitci prerade do maksimuma)

- umanjenim cilindričnim ili sferičnim listovima i kompaktnom obliku

- reduciranom broju pora na površini

- sposobnosti da fotosintezu obavlja u stabljici a na na listovima

- naboranoj površini koja povećava volumen same biljke bez povećavanja izloženosti iste suncu

- voštanoj, dlakavoj ili trnovitoj vanjskoj površini koja također doprinosi smanjenju gubitaka vode kao i smanjenom kretanju vazduha po površini biljke

STANIŠTA I PRIRODNI USLOVI

Mnoge mesnatice dolaze iz suvih tropskih i subtropskih područja (stepa, pustinja i slanih područja).Visoke temperature i niska vlažnost prisiljavaju ove biljke na gore navedene prilagodbe u svrhu što boljeg i efikasnijeg prikupljanja i skladištenja dragocene tečnosti kroz sušne periode.
Neki sekulenti pokazuju epifitska svojstva i imaju mali ili nikakav kontakt sa zemljom.Nalazimo ih takođe često na slanim područjima (uz morsku obalu i sl.) gdje su se takođe morale prilagoditi ogromnim količinama minerala.
ODRŽAVANJE I NEGA
Ne neguju se sve mesnatice na isti način ali osnovno pravilo je da im višak vode može samo naškoditi.

Uvek pustite da se zemlja osuši između zalevanja a dohranjujte u proleće i jesen.
Ove biljke vole sunce i zaklonite ih samo za vreme najjačeg podnevnog sunca. Leti ih možete držati napolju ali pazite da ih kiša kontinentalnog podneblja ne pokvasi previše.

Zimu moraju provesti u prostorima s nižim temperaturama (do 10 C) iako prežive i temperature ugodne ljudima.Kaktusi moraju imati u zemlji i peska i ilovače te ukoliko ne spremate sami supstrat možete naći gotovi u prodajnim centrima

Mlade biljke presađujte svake godine dok starije biljke možete presađivati svake dve do tri godine.
Mesnatice sa zadebljalim listovima trebaju nešto više vlage i manje sunca od kaktusa.

Većina kaktusa (porodica Cactaceae) živi na suvim ili pustinjskim područjima.Uglavnom vole suvi vazduh,toplije uslove,malo vlage a za komposte možete koristiti specijalne mešavine iz prodajnih centara.

Većinu pripadnika ove porodice cveta brzo kroz kratak period (najčešće u proleće) na kraju kojeg većina kaktusa daje plodove koji služe kao semenoprenosnici te ih u prirodi najviše prenose šišmiši koji plodove jedu.

Većina mesnatica se može razmnožavati i jednostavnim deljenjem gde od dela biljke dobijemo novu, naravno razmnožavanje ovim putem stvara genetski jednake „kopije“ biljke koju razmnožavamo.
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoka0903 taj Uto Mar 08 2011, 18:49

Za razliku od drugih hobija na nasim prostorima, kaktusarstvo jos uvek nije masovna pojava. Ali zato ga mnogi smatraju biserom u odnosu na druge hobije. Kao prvo, to je relativno jeftin hobi, pun zivota, egzotike i radosti.
Gotovo da nema tuznih dogadjaja, ili ih ima vrlo malo, ali uzrokovanih nekom silom izvan nase moci.
Obicno kad neko udje u svet kaktusarstva, jedina "jadikovka" koja se moze cuti jeste zaljenje sto ranije nije otkrio taj svet neodoljive lepote i neizmerne radosti. Na malom prostoru, uz malo angazovanja i za kratko vreme moze se sakupiti veliki broj biljaka, citavo malo bogatstvo, jer kaktusi su uistinu male biljke za velike radosti. Danas je, za razliku od pre dvadeseak godina lako biti kaktusar. Dostupni su nam: literatura, biljke, seme, tehnicka sredstva, strucni saveti. U Srbiji postoji nekoliko znacajnih kolekcija dostupnih za razgledanje.
Od 1994. godine postoji DRU[TVO KAKTUSARA SRBIJE sa preko dve stotine clanova iz cele Srbije i Crne Gore. Ako i Vas privlace ove biljke, probajte da ih gajite. Radovacemo se zajedno.
Kaktusi poticu sa americkih kontinenata, i to od rta Ognjene Zemlje pa sve do Velikih jezera blizu Kanade. To su biljke koje svrstavamo u grupu sukulenata (mesnatica). I dok su svi kaktusi sukulenti, svi sukulenti nisu kaktusi. Ovaj pojam bice razjasnjen u delu o sukulentima.
Po izgledu kaktusi se izricito razlikuju od biljaka na koje smo navikli. Posmatrani u skupini deluju vanplanetarno. Umesto grana i lisca imaju samo mesnato stablo: stubasto, kuglasto, ili clankovito, redje u obliku rozete. Listovi su im preobraceni u bodlje ili dlacice cija je uloga odbrambena: od prejakog sunca ili zivotinnja. Proces fotosinteze obavlja stablo. Zavisno od vrste, cvetaju u razlicito doba godine, ali najvise njih cveta u prolece. Cvetovi im traju od nekoliko sati pa do 10-12 dana, zavisno od vrste.
Ako imamo u vidu da poticu iz dvanaest klimatskih podrucja, sa sigurnoscu mozemo tvrditi da ce i u nasim uslovima moci da zive sa radoscu. Kaktusi koje mi gajimo odavno su prilagodjeni nasim uslovima pa svako nastojanje da im obezbedimo sto prirodnije uslove njihove postojbine nema svrhe. Generacijama gajeni u kucnim ili staklenickim uslovima, nasi ljubimci bi verovatno stradali u svojim inace prirodnim stanistima. Vazno je da imamo zdrave, lepe biljke, sposobne za cvetanje, reprodukciju i dug zivot. Zato im moramo obezbediti sto optimalnije uslove. Bitna su cetiri uslova: TOPLOTA, KOLICINA SVETLOSTI, SASTAV ZEMLJISTA (SUPSTRAT) I REZIM ZALIVANJA.
Kaktusi vole toplotu, ali vecina ipak voli blago zasencenje. Leti ih iznosimo napolje, godi im boravak na otvorenom prostoru, obezbedjujemo zastitu od kise jer prejaki pljuskovi mogu izbaciti supstrat iz saksije. S druge strane, dugotrajne kise i letnja zahladjenja koja traju vise dana, mogu stetno delovati. Kaktusi ne vole "mokre noge". Supstrat mora da bude vodoprooustljiv, ocedljiv. Zato se uvek u supstrat, pored treseta, sumske zemlje i stajnjaka, dodaje i oko 30% ispranog peska i usitnjene cigle numeracije 1-5 mm.
Kaktuse sadimo u male, plitke, plasticne saksije, tamnosive (najbolje), crne ili braon boje. Providne i bele treba izbegavati. Naravno, u obzir dolaze i keramicke, ukrasne, samo da ne budu prevelike. Presadjujemo mlade biljke svake, a starije svake druge godine, i to u februaru, pred pocetak vegetacije, ili krajem jula, u vreme letnje stagnacije prirasta.
Pred sadnju biljke ne zalivamo 7-8 dana, vadimo ih iz starih saksija, otresemo stari supstrat. Osteceno korenje skratimo i prilikom ponovne sadnje pazimo i vodimo racuna da vrhovi korena ne budu okrenuti na gore. Ako je potrebno biljke presadjujemo u za jedan broj vece saksije i to samo ako je biljka "veca" to jest prerasla spoljne mere saksije. Supsrat blago utisnemo ili samo stresemo saksiju. Ne zalivamo narednih 5-7 dana.
Zimi kaktuse drzimo na svetlom i prohladnom mestu sa temperaturom od 5-8*c. Ako se desi da zimi, usled suncanih dana, temperatura predje 15*c, otvaramo prozore i provetravamo. Kaktuse na navedenoj temperaturi ne zalivamo uopste od oktobra pa sve do pocetka marta. Ako ih drzimo u dnevnoj sobi, priblizimo ih tik uz juzni ili istocni prozor i jednom u 20-30 dana dodajemo po kasicicu-dve vode za male, odnosno pola kafene solje za vece kaktuse. Ako ih zalivamo vecom kolicinom vode, pocece da rastu. To ne smemo dopustiti jer ce zbog nedovoljne kolicine svetlosti doci do deformacije.
Na prolece kaktuse budimo orosavanjem mlakom vodom najmanje 2-3 puta u razmaku od jednog do dva dana, zavisno od temperature, pa tek onda obilno zalijemo mlakom vodom. I orosavanje i zalivanje obavljamo ujutru do 9 sati tako da se biljke do mraka osuse, odnosno supstrat procedi. Prolecna zalivanja su redja na 7-10 dana, letnja na 4-7, da bi s jeseni opet proredili na 10-15 dana.
Za kaktuse koji cvetaju zimi (to su vrste iz roda Zigokaktusa), gajenje je nesto drugacije. Takvi su opisani u gotovo svim knjigama o sobnom cvecu.
Sve biljke, pa i nasi kaktusi, imaju period mirovanja. Za vecinu to je vreme od oktobra do marta. Za pocetnike se preporucuju sledece vrste kaktusa za uzgajanje: Rebucije, Notokaktusi, Mamilarije i drugi.
Sukulenti nisu kaktusi iako se gaje na gotovo isti nacin. Sukulenti su jos uvek sacuvali listove koji, pored toga sto cuvaju vodu, jer su mesnati i najcesce presvuceni vostanom prevlakom, obavljaju i fotosintezu. Ima sukulenata, narocito iz roda Euforbije, cija su tela slicna nekim vrstama kaktusa. Ali to je samo prvi izgled.
Sukulrnti koje gajimo u kolekcijama, poticu uglavnom iz Afrike, Juzne i Srednje Amerike, podrucja sa mnogo sunca i svetla. Neki od njih podnose najjace sunce (Eceverije, Agave, Sedumi), dok neki traze zasencenje (Havortije, prekrasna africka sukulenta). Sukulenti cije ime znaci sok-socan, mogu dugo da izdrze bez vode, cak duze od nekih kaktusa.
Zimi ih stitimo od smrzavanja. Za neke je dovoljna temperatura od 5*c. (Euforbije, Havortije, Krasule) a drugi vole prezimljavanje na temperaturi od oko 12*c. Najlepse su i najvrednije one kolekcije u kojima pored kaktusa ima i sukulenata.
Za zalivanje najcesce koristimo vodu iz vodovoda. Za naze biljke ona je pretvrda. Da je ucinimo povoljnijom ostavljamo je da odstoji nalmanje 24 sata u otvorenom sudu (bokal, kofa). Nikako flasa ili balon. Pred zalivanje vodu ne muckamo, samo je odlijemo tako da nivo od 4-5 cm. pri dnu ne koristimo za zalivanje jer su tu natalozene soli koje vodu cine tvrdom.
I leti i zimi voda treba da ima temperaturu vazduha. Zimi je pozeljno da bude koji stepen toplija. Ne zalivamo po suncu i izbegavamo da kvasimo listove sukulenata, posebno je to pozeljno za Eceverije sa cijih listova voda sporo isparava, i ako ubrzo ogreje sunce moze doci do ozegotina. Da bi izbegli negativne posledice po nase biljke zbog tvrde vode, pribegavamo cescem menjanju supstrata, to jest presadjivanju. Naravno kisnica je u redu, ali u gradovima ona uglavnom nije cista.

zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mzolnai taj Sre Jun 20 2012, 21:22

Pozdrav , i ja sam veliki ljubitelj kaktusa imam ih nekoliko , medjutim interesuje me zna li neko nekog kaktusara u Vojvodini ko prodaje semena kaktusa i mlade biljke ? Posto ovde kod mene u Novi Becej nema izbora za kupovinu tako nesto .....
mzolnai
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 27.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole