Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 15 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 15 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10321 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je marija banchotova

Naši korisnici su poslali ukupno 10258 članaka u 1073 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,

MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA

Počalji od saba taj Ned Avg 02 2009, 11:52

Male tajne velikih majstora.
U stvari nisam ja neki veliki majstor, ali eto svidjao mi se taj naslov teme, pa sam ga zato i stavio. I vi mozete svoje male tajne i majstorije da ovde, opisete i prikazete.
PA NAVALITE......
saba
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 70
Poeni : 98
Registration date : 13.07.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA

Počalji od saba taj Ned Avg 02 2009, 12:04

POCECU NARAVNO JA PRVI I......
Prikazacu vam kako ja pikiram moje sejance. Sejanci su inace vrlo nezni i osetljivi, i na najmanji grublji dodir, pritisak ili neko mehanicko ostecenje stradaju. Zato je potrebno da maksimalno sacuvamo sve ono sto smo posejali. Prvi gubici se javljaju zbog lose klijavosti semena, i tu ne mozemo mnogo uticati, jer obicno seme dobijemo ili kupimo od nekog proizvodjaca. Nakon setve, i nakon nicanja, potrebno je uraditi i prvo pikiranje sejanaca. To prvo pikiranje je obicno i najopasnije, i tu se obicno gubi dosta izniklih biljaka, ukoliko ga ne obavimo na najkvalitetniji nacin. E tu mozete mnogo sacuvati, jer tu obicno zavisi koliko cete biljcica sacuvati iskljucivo od VAS samih. Ja sam u nekim godinama gde vise ni ruka ni oko nisu u bas najboljoj formi, pa je potrebno te nedostatke na najblazi nacin smaniti na minimum. Od Novice Janjica sam naucio kako da se sto manje biljaka izgubi kod prvog pikiranja. To cu vam pokazati u slici i reci.

Na prvoj slici vidite isklijale kaktusice (radi se o jednoj vrsti rebutie) koji su velicine od 1,5 mm. pa do 3 mm. maksimalnog precnika glavice kaktusa. Rasli su zbijeno posadjeni, pa ih je nakon vadjenja iz klijalista potrebno rastaviti jednog od drugog. To je bar meni najtezi deo posla koji moram uraditi, jer su sejanci vrlo sitni i nezni. Zbog toga je potrebno da zemlja bude sto suvlja kada se to radi, to jest kada se kaktusi razdvajaju jedan od drugog i kada se pikiraju. Tu nemam neku bas specijalnu tehniku, pa to eto prepustam vama da vi vidite kako bi to moglo da se uradi najbolje.

Ovde vidite jednu ''krivu'' pincetu koju ja koristim za pikiranje. Ima tanke vrhove, sto je vazno kod ''zabadanja'' u suvu zemlju u kojoj se kaktusi pikiraju.
Tu vidite tehniku hvatanja korenovog sistema pincetom. Posto je vrh pincete dosta tanak, pruza mogucnost da se uhvat samo korencic kaktusa, i da se maksimalno izbegne hvatanja samog tela kaktusa pincetom, jer se tako moze ostetiti samo telo neznog kaktusa. Ja pincetom direktno hvatam korencic na samoj podlozi (samo stvar vezbe i iskustva) na kojoj sam ih razdvajao iz grupe.

Tako ''uzetim'' kaktusom, pincetom za vrh korena, jednostavno pobodem sam vrh pincete u potpuno suvu zemlju. E ovde je bitno da vam kazem da sam gornji sloj zemlje prosejao na sitno sito, da bi zemlja bila sto sitnija i finija. Takav sloj zemlje je obicno debeo oko 1 cm. dok je donji sloj iste krupnoce kao i za normano presadjivanje kaktusa, znaci nista posebno.
Dok pobadate vrh pincete, normalno drzite pincetu stisnutu, a kada je ceo korencic u zemlji i telo stoji normalno van zemlje, pincetu popustim i izvlacim iz zemlje. Posto je zemlja suva i sitna odmah se ''odroni'' oko korena.

Povremeno pomalo stresem celu saksiju, samo zato da bi se sitna zemlj sama od sebe poravnala i da bi nestale sve one neravnine oko samog tela kaktusa, a i da bi lepo ''legla'' oko korenovog sistema. Nakon pikiranja i ''ravnanja stresanjem'' saksiju ostavljam i pikirane kaktuse ne polevam odmah, vec tek sutradan, i to sve zato, da bi se eventualna ostecenja korenovog sistema nastale usled pritisaka i stezanja pincete, zasusila, i da ne dodje do trulenja i propadanja.
Prvo polevanje i narednih nekoliko, naravno radim ''odozdo'' preko nekog tanjirica (nikako odozgo). Time necete doci u situaciju da iskopate sejance prilikom polevanja odozgo, koji su pobodeni vrlo plitko

saba
Cvećar
Cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od saba taj Ned Avg 02 2009, 12:13

Mnogi kolekcionari i kaktusari koji zele da imaju "obelezene i imenovane" biljke se muce da nabave etikete za obelezavanje vrsta, i kaktusa i cveca a i drugih biljnih vrsta. Meni je zao da dam pare na takve ''gluposti''. Sladje mi je da od tih para kupim novu biljku za kolekciju, a za etikete se snalazim na jedan dosta jeftin a efektan nacin, PRAVIM IH PONEKAD I OD CASA ZA JOGURT. Evo slika. nije nimalo tesko a mozete od jedne case za jogurt da napravite i po desetak raznih etiketa. Sve zavisi od toga sta vam treba, i od vase maste.

saba
Cvećar
Cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MILICAX taj Ned Avg 02 2009, 13:23

Aplauz Aplauz Aplauz To je to!
a ideja za etikete je vrh! prosto i jednostavno! kaktus cveta
MILICAX
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 94
Poeni : 119
Registration date : 20.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Eldorado taj Ned Avg 02 2009, 13:56

vau saba,sve detaljno i prelepo objasnjeno!! svaka cast za text i pre svega za trud! Aplauz To je to!
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 189
Poeni : 235

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od saba taj Ned Avg 02 2009, 14:05

Iza mene stoje 30 godina iskustva u uzgoju kaktusa. U pocetku je bilo mnogo mnogo teze baviti se kaktusima, a nije bilo ni literature, ni interneta, pa ni mnogo njih koji su uzgajali kaktuse. Mogao si na prste jedne ruke da ih prebrojis.
Mucio sam se i dovijao na razne nacine da taj hobi ucinim bar malo lepim i interesantnim.
Zato je danas mnogo mnogo lakse, i tu sam da pomognem ovim malim ali vrednim savetima.
Svi se mi dovijamo na razne nacine da nesto dobavimo i uradimo za kaktuse. Zato i VI ISTO TAKO, ne krijte svoje znanje, vec ga PODELITE SA DRUGIMA.
VRATICE VAM SE VISESTRUKO, VERUJTE MI.....
saba
Cvećar
Cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Eldorado taj Ned Avg 02 2009, 14:30

evo imam ja malu tajnu o polivanju. nije nesto ali ajd da dodam Embarassed
ukoliko polijete previse vase sukulente i kaktuse,a oni to ne vole,ocedite tacku i stavite koru od pomorandze na zemlju u saksiji.Ona ce pomoci da se isusi sto pre zemlja. To je to!
Ovaj savet vazi i za sobne biljke nasmejani cvet
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kata taj Ned Avg 02 2009, 15:52

Sabo sve je prekrasno objašnjeno, nemam pitanja oko rasdjivanja. Ja do sad nisam sejala, ali imam nameru pa su mi ovi saveti više nego dobrodošli. Mislim da ne bi bilo loše isto tako slikovito postaviti i savete o samoj pripremi supstrata i sejanju da bi jednog dana imali šta da rasadjujemo.
Ono što me zanima je gde nabaviti velike pincete? Ja ih nisam baš aktivno tražila, ali sam povremeno pitala u radnjama sa alatom, garden centrima - bez uspeha lol!

kata
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 44
Poeni : 47
Registration date : 30.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Alexandra taj Ned Avg 02 2009, 17:58

svaka vam cast.ja sam pocetnica i ono sto je naravno poznato i alarmantno u gajenju cveca je sto niko nece bas sve da vam kaze.ovde ste i napisali i slikom docarali.alal vera To je to! nasmejani cvet
Alexandra
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 54
Poeni : 80
Registration date : 02.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od saba taj Ned Avg 02 2009, 22:01

kata ::Sabo sve je prekrasno objašnjeno, nemam pitanja oko rasdjivanja. Ja do sad nisam sejala, ali imam nameru pa su mi ovi saveti više nego dobrodošli. Mislim da ne bi bilo loše isto tako slikovito postaviti i savete o samoj pripremi supstrata i sejanju da bi jednog dana imali šta da rasadjujemo.
Ono što me zanima je gde nabaviti velike pincete? Ja ih nisam baš aktivno tražila, ali sam povremeno pitala u radnjama sa alatom, garden centrima - bez uspeha lol!
Pincetu sam "nabavio" u Cuprijskoj bolnici, preko veze i jednog prijatelja, a vi..... snadjite se...... nadjite nesto slicno. Ponekad se u kineskim radnjama moze naci dosta tog sitnog alata i pribora. Treba samo malo procunjati, malo detaljnije pogledati po rafovima, i imati ideje i maste.... Uvek se nadje nesto interesantno.....
saba
Cvećar
Cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dark taj Ned Avg 02 2009, 22:47

aj sad ja ko laik,pa zar nema pinceta u kozmetickim radnjama,gde prodaju opremu za ulepsavanje? smeh
dark
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 210
Poeni : 251

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milana taj Pon Avg 03 2009, 11:54

Koje seme za katuse koristite, kog proizvođača, distributera, i u kom periodu je najbolje sejati ove bockave lepotane...???
Koji su uslovi potrebni za nicanje??
Milana
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 198
Poeni : 241
Registration date : 14.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kata taj Pon Avg 03 2009, 22:47

dark ::aj sad ja ko laik,pa zar nema pinceta u kozmetickim radnjama,gde prodaju opremu za ulepsavanje? smeh
Hvala na savetu ludilo , ja u kući imam "nekoliko" smeh takvih, ovde se radi o većim pincetama kojima može da se uhvati saksijica ili kaktus da ne bi bilo smilie
Hvala Saba na savetima To je to!

kata
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dark taj Pon Avg 03 2009, 23:17

нема на чему,али стварно немам појма око пинцета.једном сам пробао да чупнем обрву и болело ко враг.од тад не дирам ништа Twisted Evil
dark
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 210
Poeni : 251

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Eldorado taj Pon Avg 03 2009, 23:22

Usitnjena kora banane se mesa sa zemljom ili se stavlja u tacnu za zalivanje.sluzi kao djubrivo,puno kalcijuma i secera.Najbolji period za prihranu sa njom je avgust/septembar kaktus 1
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kata taj Pon Avg 03 2009, 23:59

Ja ostavim kore od banane da prenoće u bokalu i time zalivam. To iasto radim i sa ljuskom jajeta kao i sa talogom od kafe. Naravno sve te prihrane koristim samo povremeno, naizmenično. Obično koristim kupovnu prihranju prema vrstama cveće. Još jedan koristan savet odnosi se na metalne opiljke - gus, dodajem u saksije i izmešam sa zemljom. Dobro se pokazalo i u bašti sa povrćem.

kata
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Baštovan taj Uto Avg 04 2009, 00:06

hmm,ja sam cuo i da celo jaje stave u saksiju ali sam i cuo da i nema nekog efekta
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

Pogledaj profil korisnika http://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kata taj Uto Avg 04 2009, 00:26

Nemam pojma od čega, ali većina biljaka mi je zdrava i napredna. Možda je to od ljubavi koju im dajem, možda je prihrana čisto bacanje para smeh
Šalim se, al stvarno ne znam. Nije na odmet, nisam videla neke štete na biljkama, a da li ima koristi Rolling Eyes

kata
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Baštovan taj Uto Avg 04 2009, 00:33

nemoj samo kato ko moja komsinica,rekli joj pa mazala lisce fikusa sa majonezom Namig
svaka cast bapskim receptima,ali ja se ipak uzdam u konkretne prihrane
To je to!
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

Pogledaj profil korisnika http://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Anck Su Namun taj Ned Avg 23 2009, 13:56

Neznam koliko je delotvorno ali ja sam umesto insekticida koristila vodu u kojoj je stajao nikotin ...u flasu od 2L stavila sam 3-4 cigarete i ostavila sam da odstoji jedno mesec dana skoro.... kasnije sam procedila i zalivala.... neznam ni gde ni od koga sam to cula ali kazu da je ok!
Anck Su Namun
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 3
Poeni : 3
Registration date : 23.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lanisi taj Pon Nov 02 2009, 16:12

saba ::Mnogi kolekcionari i kaktusari koji zele da imaju "obelezene i imenovane" biljke se muce da nabave etikete za obelezavanje vrsta, i kaktusa i cveca a i drugih biljnih vrsta. Meni je zao da dam pare na takve ''gluposti''. Sladje mi je da od tih para kupim novu biljku za kolekciju, a za etikete se snalazim na jedan dosta jeftin a efektan nacin, PRAVIM IH PONEKAD I OD CASA ZA JOGURT. Evo slika. nije nimalo tesko a mozete od jedne case za jogurt da napravite i po desetak raznih etiketa. Sve zavisi od toga sta vam treba, i od vase maste.

Vraćam se sada na ovo jer sam oduševljena idejom. Praktično,jeftino i originalno. Poslušala sam te i obeležila sam biljke tako ,sve koje imam . Ne samo kaktuse i sukulente. Ko je došao i video kod mene od prijatelja nije mogao da veruje od čega je napravljeno.Baš im se svidja ideja.
Predhodno sam se ubijala praveći neke zavrzlame ,kartice i na kraju digla ruke. Svaka čast SABO !
Lanisi
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 168
Poeni : 183
Registration date : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lanisi taj Pon Nov 02 2009, 16:20

E da , ja listove Fikusa elastike mažem pivom koje pustim da malko izvetri. B vitamin i ostalo iz piva ga lepo folijarno (jel tako beše) nahrani, list dobija sjaj i bude veliki i lep. Možda bi sitnoliste varijetete mogli da prskate. Ovo radim povremeno, kada mi ostane posle slavlja . Uvek mi je davalo dobre rezultate.
Lanisi
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 168
Poeni : 183
Registration date : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pataya taj Uto Apr 27 2010, 16:03

Je li ono bio Veliki majstor na jutarnjem programu sad za vikend? Kratka reportaza, ali lepa. Deo mi je izmakao, mozda bi moglo da se postavi na "you tube" nasmejani cvet
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tspasojevic5 taj Uto Apr 27 2010, 20:58

E ovo sa casama je bas originalana ideja
ja se patim i domisljam na razne nacine ali mi
ovo nikad nije palo na pamet
a bas mi treba

Svaka cast

tspasojevic5
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 18
Poeni : 18
Registration date : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dule-MOKRIN taj Uto Apr 27 2010, 22:44

Pataya,da li si mislio na izlozbu cveca u Kikindi sto je bila za vikend?To je na jutarnjem bilo danas.pozdrav
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

Pogledaj profil korisnika http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole