Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 31 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 31 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Afrička ljubičica

+18
sladjanas
rasadnik Simovic
loximus
Gardener
milenaigor
acoxxx
Baštovan
BanMirko
pataya
kaja
Lanisi
ferdinand
sara
vesna ristic
vesna
svetlana 11
Eldorado
Milana
22 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od sara Čet Jan 28 2010, 12:59

Naravno da su moje, odakle ta neverica?
avatar
sara
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 11
Poeni : 12
Registration date : 24.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od pataya Čet Jan 28 2010, 14:00

Nije neverica, za pohvalu je ako su tvoje, znaci da znas da ih gajis, a to je super!
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od sara Čet Jan 28 2010, 14:06

Tek skoro sam kupila foto aparat i jos ucim da slikam, a vidim da ste iz Beograda, mozete doci da vidite a mozda neku i kupite. Sve listove sam nabavila iz inostranstva. Mozete pogledati i moj sajt: xxxxxxxxxxxx
avatar
sara
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 11
Poeni : 12
Registration date : 24.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od pataya Čet Jan 28 2010, 16:05

Sad se setih da sam vec gledala tvoj sajt i ljubicice izgledaju bas zdravo. Volela bih da te obidjem, samo ja uvek imam problem sa vremenom...
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od pataya Čet Jan 28 2010, 16:08

svetlana 11 ::mozda su i moje?
Ovo je sala ili i ti imas takve ljubicice?
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od svetlana 11 Pet Jan 29 2010, 10:59

sala naravno,ove ljubicice su skinute sa jednog foruma. Twisted Evil
avatar
svetlana 11
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 50
Lokacija : vlasotince
Poeni : 58
Registration date : 07.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od BanMirko Sub Mar 27 2010, 19:27

cao, i ja sam kao i mnogi pocetnik u cvecarstvu i jako me zanima africka ljubicica. Da li mi neko ovde moze izaci unsusret i objasniti sve sto treba da se zna o njoj posto nisam nasao dovoljno informacija u prethodnim postovima?
Hvala
avatar
BanMirko
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Poeni : 10
Registration date : 23.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od BanMirko Sub Mar 27 2010, 20:24

Evo malo sam se potrudio i preveo uputstva za gajenje sa americkog sajta za africke ljubicice, ali imam jos pitanja.


NAVODNJAVANJE

-Nophodno je samo toliko vode da zemlja bude vlazna ali nikako natopljena. Previse vode je moze uciniti osetljivom na "root rot i crown rot" (ovo sam napisao na engleskom posto ne znam prevod strucnih termina). Prekomerno zalivanje takodje moze izazvati de-nitrifikaciju, stanje koje biljku sprecava da dobije potreban nitrogen.
Voda treba da bude sobne temperature ili priblizno temperature u sobi. Ako je prehladna voda izaziva da se listovi uvijaju. Veoma je vazno da se voda ne sipa na listove ovo ne vazi u slucaju da se voda prska rasprsivacem koji izbacuje sitne kapi koje ne mogu da se zadrze na listu i izazovu ga da pozuti.
Nikada ne koristiti SOFT (mekanu) vodu. NE ZNAM KOJI JE PREVOD NA SRPSKI I KOJA JE TO SOFT VODA, MOZDA DESTILOVANA... Ova vrsta vode izaziva efekat salinizacije
Takodje treba izbegavati vodu sa visokom koncentracijom hlora. Mala kolicina hlore je i potrebna za proces fotosinteze, ali previse moze da izazove negativne efekte. Ako imate vodu sa visokom koncentracijom hlora i nemate drugi izvor onda je najbolje napiniti neku posudu uvece i ostaviti da hlor ispari do jutra.


GROOMING ili kako bih ja preveo TIMARENJE

Dobra rutina timarenja je bitna. Ona ce uciniti vase ljubicice kako lepim tako i zdravim. Kada se obavlja redovno oduzima vrlo malo vremena. Da bi bilo redovno moze se obavljati pri zalivanju cveca. Potraziti zemlju ili ostali otpad koji se mogao zadrzati na listovima. Prasina i ostali nepozeljni materijali se mogu odstraniti koriscenjem mekanih cetkica za na primer slikanje. Treba biti oprezan i traziti listove sa ostecenjima i odstranjivati ih jer mogu izazvati zarazu i kod zdravih delova biljke.
E SADA IMA JEDAN IZRAZ KOJI MI JE NEPOZNAT U OVOM KONTEKSTU I NADAM SE DA NEKO ZNA O CEMU JE REC. Takodje dok se timari cvece treba biti na oprezu zbog Suckers! STA JE SUCKER?
Takodje treba traziti insekte i ostale napasti. Napasti su cesto lako vidljivi golim okom.


OSVETLJENJE

Kolicina svetlosti koju prime je vrlo bitna za njihovo zdravlje i sveukupni izgled. Svetlost im je naravno potrebna za fotosintezu. Prava kolicina svetlosti je od 10.000 do 12.000 luxa STA JE TO LUX? Kada se vrsi odabir svetlosti za rast (grow light) treba obratiti paznju da emituje i crven i plav spektar. Potrebno im je najmanje 8 sati tame svakodnevno da bi mogle da cvetaju, a ne vise ili manje od 16 sati svetlosti. Kada se gaju pod vestackim svetlom vrlo je bitno menjati neonke barem jednom godisnje ili 3 meseca pred prodaju.



TEMPERATURA I KVALITET VAZDUHA

Ljubicice bujaju u okruzenju koje vecina ljudi smatra prijatnim. Generalno temperatura oko vasih ljubicica bi trebalo da bude oko 21 stepen celzijusa, a ne veca od 30 ili manje od 15. Ekstremna varijacije temperature bi takodje trebalo da budu izbegavane. Takodje je preporucljiva normalana fluktuacija vazduha.



Ovo je ukratko ono sto sam mislio da je konkretno i korisno za prevodjenje. Ako neko zeli nesto da doda ili ispravi molio bih da to i ucini.

Mene jos zanima

- koji su termini zalivanja?

-u kojim posudama se pocinje i kada se vrsi presadjivanje i u sta?

-kako vrsiti provetravanje?

-da li postoji odredjena vlaznost koja im je potrebna?

- koje prihranjivace i zastite koristiti?

itd...


Hvala
avatar
BanMirko
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Poeni : 10
Registration date : 23.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od ferdinand Čet Apr 01 2010, 13:22

Dosta lepo je sve objasnjeno na sajtu ljubicice50webs.
Moje ljubicice rastu ispod dve neonke daylight , a zalivam ih sistemom fitilja, tzv. wick sistem. Sa njim ne mozes pogresiti.
ferdinand
ferdinand
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Lokacija : Beograd
Poeni : 10
Registration date : 26.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od BanMirko Sre Apr 07 2010, 09:42

Malo sam se raspitivao po cvecarama da li drze A.Ljubicicu, kolika je cena, kako se prodaje itd.

Par cvecara mi je reklo da je to "Bapski" cvet i da babe uglavnom presadjuju jedna drugoj i slabo ga kupuju. Sta mislite o tome vi iskusni cvecari?
avatar
BanMirko
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Poeni : 10
Registration date : 23.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Eldorado Sre Apr 07 2010, 10:11

To je glupost. Ljubicica ide sasvim solidno, nju uzajaju uglavnom u kucnoj reziji ljudi, ali imaju ih i u plasteniku mnogi proizvodjaci. Taj ``bapski cvet`` je jedan od najpopularnijih cvetova i kod nas i u svetu. Kako me nerviraju ti ``strucnjaci``, oni kao presadjuju. kakva glupost.
Eldorado
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 189
Poeni : 235
Registration date : 20.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Baštovan Sre Apr 07 2010, 11:30

hahahaha Eldorado, iznervirao si se Very Happy pa dobro, cinjenica je da oni njavise zaradjuju od rezanog cveca, ali i jeste glupost da je to ``bapsko cvece`` ne

BanMirko
- koji su termini zalivanja? Ljubicica se zaliva po potrebi, odnosno kad pipnete zemlju i vidite da je mrvicasta i dobrim delom suva. naravno ne dozvoliti isusivanje biljke

-u kojim posudama se pocinje i kada se vrsi presadjivanje i u sta? krece se sa malim casicama ili kontejnerima. velicina konacne saksije je u proseku 8-12 cm, zavisi od vrste i ekonomske isplativosti tih vrsta.

-kako vrsiti provetravanje? ljubicice su osetljive pa se ne izlazu direktnom strujanju vetra,odnosno promaji. zato su i idealna sobna biljka za prozore. Naravno potrebno je u prostoriji imati svezeg vazduha, ali izbegavati promaju

-da li postoji odredjena vlaznost koja im je potrebna? U nekoj literaturi se predlaze da se na tacnu postavi kamencici koji bi potom bili pokriveni vodom, dok bi saksija bila na kamencicima. Nisam to vidjao kod proiyvodjaca i ima rayloga zasto su to izbegavali, jednostavno su izbegavali preterano vlazenje zbog bolesti i truljenja lista

- koje prihranjivace i zastite koristiti?
Zavisi od perioda u kojoj je biljka, da li je u pitanju sam razvoj, kada se koriste prihranjivaci za listanje ili kasnije kad se koriste pirhranjivaci za cvectanje. Ukoliko je biljka razvijena, nedeljno se prihranjuje tokom proleca, leta i pocetkom jeseni, dok se to kasnije znatno smanjuje zimi. Zastita je klasicna, prasak protiv pauka i negde sam vidjao sumpor medicinski protiv truljenja. Naci cu jos nesto o zastiti pa cu postaviti

itd...


Hvala
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od BanMirko Sre Apr 07 2010, 18:09

Hvala puno na odgovoru jos jednom.


Imam jos jedno bitno pitanje i cini mi se da se o njemu vec vodila rasprava samo ne mogu sada da nadjem gde.
Pitanje je kako organizovati prodaju? Da li moram da se registrujem u nekom obliku i koji bi to oblik bio najbolji za moje okolnosti? Da li mozda moze da se proda i ako se ne registruje?
avatar
BanMirko
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Poeni : 10
Registration date : 23.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Baštovan Sre Apr 07 2010, 23:32

Prodaja se organizuje samostalno. U vasim okolnostima ne preporucujem registraciju, jer period za podizanje i razvoj biljke je veliki, a sam prostor i mogucnosti su ograniceni i ne bi bili dovoljni za ekonomsku opravdanost. Mozete prodavati na lokalnim pijacama, fizickim licima kao i nekim preprodavcima, pa mozda cak i cvecarama. ćao
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Baštovan Sre Apr 07 2010, 23:40

evo malo ljubicica sa izlozbe u Eko parku
Afrička ljubičica - Page 2 Dsc02115j
Afrička ljubičica - Page 2 Dsc02114y
Afrička ljubičica - Page 2 Dsc02113ys
Afrička ljubičica - Page 2 Dsc02116hk
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od ferdinand Čet Apr 08 2010, 08:42

Da se nadovezem na temu:
imam u maticnoj kolekciji 27 vrsta mini i poluminijaturnih ljubicica. Sve "babe" koje su ih videle nisu ni znale da postoje i takve ljubicice i bile su odusevljene. Naravno, treba izbeci uzgoj onih vrsta koje holandjani plasiraju u enormnim kolicinama, i nadam se da ce i prodaja ici lepo (i ja sam tek krenuo u uzgoj). Par cvecara mi je reklo da uzimaju biljke i od neregistrovanih proizvodjaca.

- maticne biljke se zalivaju same sistemom "na fitilj", cime se izbegavaju najcesce greske u
nezalivenosti ili prezalivenosti biljke, sto je i najveci uzrocnik truljenja korena i uvenuca
-s obzirom da saksije stoje na rezervoarima vode, i vlaznost oko biljaka je povoljna
-u rezervoare sipam vodu sa djubrivom, 1/4 doze u odnosu na uputstvo proizvodjaca
-saksije za mini i polumini su precnika 5 cm, za standardne 8 cm
-veliki broj uzrocnika obolenja ljubicice se uspesno otklanja sterilizacijom supstrata u rerni na 150 stepeni 30 min

Trenutno imam oko 100 listica na razmnozavanju i sredjujem prostor za police.
Ban Mirko, s obzirom da sam i ja iz Beograda, ako zelis mozes doci do mene za jedno 1,5-2 meseca( bice gotov prostor i mlade ljubice zrele za presadjivanje) javi se na pp

Pozdrav nasmejani cvet
ferdinand
ferdinand
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Lokacija : Beograd
Poeni : 10
Registration date : 26.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od BanMirko Pet Apr 09 2010, 18:45

Hvala puno Ferdinand! Pisem na PP
avatar
BanMirko
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 10
Poeni : 10
Registration date : 23.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od acoxxx Uto Jun 29 2010, 16:13

Pozdrav,
zanima me ima li da se kupi seme ljubicica ako ima gde ga mogu kupiti?
avatar
acoxxx
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 9
Poeni : 9
Registration date : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Baštovan Sre Jun 30 2010, 11:56

koliko znam nema semena da se kupi. u ponudi su samo listovi i mlade biljke.
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od acoxxx Sre Jun 30 2010, 12:02

Ok hvala na odgovoru
I ja sam ih uvek preko lista razmnozavao
avatar
acoxxx
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 9
Poeni : 9
Registration date : 29.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Baštovan Sre Jun 30 2010, 12:04

tako je i najlaske i najbrze. po mogucstvu koristite hormon za oziljavanje, ali nije neophodan. u ovoj temi imate navedene neke od prodavaca mladih biljaka i reznica, dok u malim oglasima imate podatke o majstorovicima, koji imaju ogroman broj vrsta africkih ljubicica
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od milenaigor Sub Sep 25 2010, 12:31




Afrička ljubičica - Page 2 640
milenaigor
milenaigor
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 35
Lokacija : Beograd
Poeni : 53
Registration date : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Gardener Ned Dec 26 2010, 10:49

razmnozavanje listovima
Afrička ljubičica - Page 2 Article_photo1.jpg_full_600
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Gardener Ned Dec 26 2010, 10:52

Veoma neobicna Neverfloris africka ljubicica Suspect
Afrička ljubičica - Page 2 _wsb_538x366_neverflor+004
Afrička ljubičica - Page 2 6a00d834533b6a69e2013485b92853970c-500pi
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od loximus Sre Feb 02 2011, 23:39

LEGENDA O LJUBICICI

Grčka legenda priča o nimfi po imenu Io, koja je bila Zeusova ljubav.Kad je Hera, njegova žena posumnjala u to, Zeus je da bi prikrio istinu, Io pretvorio u bijelu kravu.Nakon toga kada bi Io plakala suze su joj imale ukus i kakvoću grube trave. Da ublaži njenu patnju Zeus joj je suze pretvorio u male slatko-mirisne cvjetiće, naše ljubičice.
Rimska legenda pak govori o mladoj,nevinoj djevojci koja je bila žrtva bijesa božice Venus. Kad je Kupido proglasio tu nevinu djevojku najljepšom ikad viđenom ljepoticom, Venus je bolesna od ljubomore, djevojku bjesomučno tukla sve dok jadnica nije u potpunosti poplavila.Tad se pretvorila u mali cvijet i tako je nastala ljubičica.
Jedan od velikih obožavatelja ovog malog cvijeta, bio je Napoleon. Na vjenčanju sa Jozefin, ona je nosila ljubičice i kasnije joj ih je Napoleon redovito poklanjao za svaku godišnjicu braka. Čak je molio da ga se prije progona i zatočeništva na Elbu odvede u Jozefininu kuću, gdje je ubrao stručakljubičica. Kad je umro te su ljubičice nađene u medaljonu koji je nosio oko vrata.
Oduvijek se vjerovalo da je sanjati ljubičicu značilo poboljšanje u životu. VIjenac spleten oko glave, vjerovalo se da sprječava vrtoglavicu.
I danas ljubičica zauzima važno mjesto u svim kulturama. Pokloniti ljubičice sigurno je lijepa gesta u bilo kojem trenutku i prigodi. Inače su simbol vjerenosti. Plava ljubičica poručuje "Uvijek ću biti uz tebe" i znače sigurnost. Bijela ljubičica nosi poruku
" Iskoristi priliku za sreću ", a simbol su skromnosti.
avatar
loximus
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 405
Age : 42
Lokacija : batocina
Poeni : 434
Registration date : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Afrička ljubičica - Page 2 Empty Re: Afrička ljubičica

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu