Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 34 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 34 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Klivija (Clivia)

4 posters

Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Klivija (Clivia)

Počalji od Gipszo Pon Jan 31 2011, 10:44

Imam nekoliko lukovica od klivije...nikako da pogodim vreme zs cvetanje...Sad mi vec izlaze pupoljci...Kad treba poceti sa redovnim zalivanjem da bi to procvalo za osmi mart???... Klivija (Clivia) 929309
Gipszo
Gipszo
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 92
Lokacija : Vojvodina
Poeni : 103
Registration date : 24.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od Gardener Uto Feb 01 2011, 11:47

Hajde da napisemo nesto o njoj.
Lepa biljka, poreklom iz Juzna Afrike. U Evropu stigla krajem 19.veka.
Postoje varijacije od svetlozute do narandzaste boje cveta. Postoji razlika i manja u trubama cveca, kao i jedan varijetet sa prugastim liscem, ali bez posebnih odlika i imena.
Biljka u svom prirodnom ciklusu bi trebalo da cveta u februaru i martu, sto znaci da je vec vreme za polivanje i teranje biljke za rast.
U mirovanju se poliva jednom u 14 dana, a kada napreduje po potrebi, najmanje jednom nedeljno.
Napomena:ukoliko je biljka u proslom ciklusu cvetanja, imala i semena, onda u najvecem broju slucajeva nece cvetati!
Klivija (Clivia) Genova-Clivia_orange-001
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od Gipszo Sre Feb 02 2011, 07:54

Hvala Simone.....ove moje hoce cvetati to vidim,ali izgleda da ce vec sredinom februara biti gotove...Negde sam citala da treba dva meseca da imaju zimsko mirovanje,ali izgleda da sam trebala pustoti duze da miruju...Ovo za boje jesi u pravu..ali ja imam i plavu varijantu,dobila sam iz Australije...mada ona cveta tek u junu, dzaba zalivam vec sad,pre maja nikako ne donosi pupoljke.. Klivija (Clivia) 245632
Gipszo
Gipszo
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 92
Lokacija : Vojvodina
Poeni : 103
Registration date : 24.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od rasadnik Simovic Ned Feb 06 2011, 22:53

mozes vec da pocnes sa postepenim zalivanjem,ako se pupoljci vec naziru ,sigurno stize cvet za osmi mart Klivija (Clivia) 3218
rasadnik Simovic
rasadnik Simovic
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 612
Age : 58
Lokacija : Kragujevac,Batocina-Milatovac
Poeni : 903
Registration date : 17.09.2010

http://sites.google.com/site/cvecesimovic/

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od Gipszo Pet Feb 11 2011, 16:12

Nadam se... Klivija (Clivia) 427313 I hvala..Smile)
Gipszo
Gipszo
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 92
Lokacija : Vojvodina
Poeni : 103
Registration date : 24.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od zoka0903 Pet Mar 04 2011, 17:58

Evo i ja malo da dopunim,izvinite ako nešto ponavljam već rečeno

KLIVIJA

Cvet Klivija je sobna biljka koja potiče iz južne Afrike.Listovi joj izgledaju kao vodoskok koji izbija iz vaze.Remenasti listovi u parovima, simetrično izrastaju iz zadebljanog mesnatog korena.
Lišće je stalno zeleno, a u proleće nas uveseljava cvet koji može biti visok i do 80 cm,koji je trubastog oblika.
Cvetovi mogu biti bele,narančaste,crvene boje ili prugasti.
Potrebno joj je mnogo svetla,ali ne trpi sunce. Bolje uspeva na severnoj ili istočnoj strani (mnogo svetla,može samo jutarnje slabo sunce). Ne voli se premeštati s mesta na mesto.
Prezimljavanje treba provesti pri temperaturi oko 8-12C,a kad se počnu javljati pupovi temperaturu treba povisiti na 15-18C kako bi se cvetna stapka i cvet do kraja razvili.
Najčešća greška u uzgoju je zalevanje,ne voli puno vode.Dok miruje zemlju treba održavati jedva vlažnom,zaliti tek svake dve nedelje,možda i ređe (opipati zemlju i tek kad je suva zaliti) i nikako ostaviti vodu u podlošku. Pre cvetanja može se i malo prskati po lišću,a zalevanje tokom toplih dana provesti jednom nedeljno.

Svake 2 nedelje treba je prihraniti tokom rasta,ali kad počne doba mirovanja,kad prestanu rasti listovi,negde u Julu,prestati prihranjivati.


Nakon cvetanja potrebno je ukloniti cvetne glavice kako biljka ne bi trošila snagu na sazrevanje semena, jer tada sledeće godine neće cvetati.
Uzgojem iz semena gube se karakteristike matične biljke,a do prvog cveta treba proći 3 godine.Kada svi cvetovi ocvatu i stapka se počne sušiti, odrežite je pri dnu.
Obično nakon cvetanja potera mladice. One se mogu ostaviti da žive uz "mamu" pa će tako nakon nekoliko godina nastati veliki grm s puno lišća i cvetova ili se mogu odvojiti od matične biljke.
Odvajanje od matične biljke treba učiniti kad mlada biljka ima barem 4 lista i kad se koren razvio,jer inače se neće "primiti". Mladicu treba posaditi u mešavinu treseta i peska, a kasnije kad se oblikuje malo zadebljanje korena u običnu mešavinu zemlje za saksijsko cveće.
Ove kućne biljke potrebno je presađivati svake godine dok su biljke mlade,a kasnije,kad je biljka starija i u većoj saksiji,samo menjajte površinski sloj zemlje.Voli inače biti u skučenoj saksiji pa uvek presađujte u samo malo veći.To se radi nakon cvetanja.

zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Klivija (Clivia) Empty Re: Klivija (Clivia)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu