Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 51 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 51 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Za i protiv domacih substrata

+4
Gardener
Dule-MOKRIN
lovac
pera
8 posters

Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Za i protiv domacih substrata

Počalji od pera Uto Mar 29 2011, 10:06

Video sam par tema, bolje receno oglasa, koji su postavljali domaci proizvodjaci substrata. Imam svoje misljenje o njima, pa cu ovde otvoriti temu, da ne pisem po njihovim prezentacijama. Mi smo zemlja koja ima odlicne uslove da se proizvede GOTOV substrat, sa dodacima i koji bi sluzio proizvodjacima cveca i povrca u Srbiji kao podstrek da se dalje razvijamo i napredujemo u odnosu na stranu konkurenciju.
To su najcesce mesavine belih baltickih substrata, glistenjaka, crnog substrata itd.
To bi trebalo da bude odlicna kombinacija, da samo kupite zemlju i posadite, jer jednostavno ima sve potrebne elemente.
Medjutim, ne lezi vraze, nije bas tako sjajno i bajno.
Prvi problem, PH vrednost. Vecina substrata je napravljena da vise odgovara povrtarima, koji su sigurno manji kupci od cvecara! Zna se kako gaje povrtari, zna se kako prihranjuju, tako da imaju manje potrebe od cvecara. PH vrednost je jednostavno prevelika! Krece se od 6 do 9, sto je jednostavno nepovoljno za cvece.
Da, napreduje ono i u njemu, ali koliko i kako? Ako je preporucena vrednost za 98% cveca 5-5.5 PH, zamislite kako to deluje na koren i biljku.
Drugo, jos veci problem je cena.Ako svetski proizvodjaci prave substrate za pikiranje, sa crnim tresetom, mikroelementima, omeksivacima, raznim dodacima, pa oni preko dilera kad stignu u nasu zemlju kostaju oko 18-20 eura, pretpostavljamo da nasi substrati treba da kostaju manje i da su ekonomicniji. Naprotiv, skuplji su i to duplo!
Prosta racunica glasi ovako:
Vrhunski strani substrati kostaju 18 do 20 eura po bali, pakovanje 270 eura
Domaci substrati u ekvivalentu od 270 l kostaju neverovatnih 27 do 32 eura!


Gospodo, stvarno nema smisla. Zasto nijedan proizvodjac substrata nije dosao kod nekog proizvodjaca, pa recimo i u klaster, pa video sta nam treba? Zar je problem pozvati telefonom, obici malo teren? Zelim da se moja kritika i razmisljanje shvate kao podstrek, a ne kao pljuvanje, jer ako to se ne odradi, mi cemo i dalje da uvozimo substrate, a nas domaci klavitet cemo prepustiti maloprodajnim dilerima, odnosno domacicama, koje ce i dalje kukati kako im cvece nije na nivou, kao sto zele.
Mesta za razvoj ima, ali samo ako se spuste cene, promeni i koriguje sastav substrata, odnosno zemlje za cvece i saradjuje zajedno sa proizvodjacima
Pzodrav nasmejani cvet
pera
pera
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 44
Poeni : 51
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od lovac Uto Mar 29 2011, 12:15

Naša firma se bavi proizvodnjom supstrata već 13 godina.Želim da prokomentarišem jedan postavljeni tekst:
1.Nije tačno da su strani supstrati dobri,ima ih solidnih ali ima i pravog krša.Kompletnu temu držim u malom prstu ali ne bih ovde da davim,koga zanimaju detalji neka pita.
2.Veoma bitno,za pametne ljude,u stranim supstratima,masovno,u pakovanju je neuporedivo manje supstrata nego što piše na ambalaži,što sa našim(mislim na svoju firmu) pakovanjima nije slučaj.Količina,valda logično,presudno utiče na cenu.
3.Nije tačno da za 98% biljaka odgovara tako nizak ph.Mi imamo ph=6,5-7,0 i tvrdim da ne postoji nijedan strani supstrat bolji od našeg recimo za petunije i muškatle ali i za većinu drugih vrsta cveća.Ina kraju.
4.Nije tačno da su domaći supstrati skuplji od naših.Konkretno naš supstrat košta oko 5 eur za 70 lit,to je najpovoljnija cena koju dajemo za kupce koji kupuju veće količine ali i za sve one koji dođu po robu,nezavisno od toga koliko kupe.
Napomena:strani proizvođačo,masovno,prave supstrat tako što iskombinuju svetli i tamni treset i dodaju 1,5 kg/m3 NPK sa mikroelementima.Mi na to još dodajem o iglistenjak kao potpuno prirodno,organsko đubrivo,veoma koncentrovano sa hranivima i plus humotop.To je pet komponenti.
lovac
lovac
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 7
Age : 60
Lokacija : Sremska Mitrovica
Poeni : 9
Registration date : 28.03.2011

http://www.glistenjakmaki.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od pera Uto Mar 29 2011, 13:41

Postovani gospodine,
prvo da vam uputim sve pohvale. Vi ste prvi covek koji radi domaci substrate a da se javio, brani svoj proizvod i spreman je za diskusiju. Veoma mi je drago da takav proizvodjac i prodavac postoji u Srbiji. Vecina jednostavno zeli samo da proda svoj proizvod i na to se ogranicava.
Zeleo bih kao sto sam rekao, da moj komentar shvatite kao konstruktivnu kritiku, nikako kao kudjenje. Svi proizvodjaci znaju da jednostavno niko ih ne konsultuje i ne prima njihove zamerke oko proizvodje substrata. Nadam se da ce se to promeniti, jer licno meni je draze da kupim nesto iz Srbije a ne strani proizvod.
Ali moram da kazem da opet imam zamerke.
Sto se tice vase konstatacije da sam rekao da su svi substrati strani odlicni, to nije tacno. Svako ko je u ovom poslu, a ja sam preko 25 godina, zna da se substrati razlikuju. Svi iskusni cvecari koriste odredjene substrate, da ih ne reklamiram jer to nije poenta, a da krsheve, kako ste ih nazvali, izbacuju iz upotrebe. To je slucaj sa Klasmanom, nekadasnjim prvim izborom za substrate u Srbiji. U centralnoj Srbiji ga skoro vise niko ne koristi, dok u Vojvodini se jos malo drzi. Opao kvalitet, izbacen iz upotrebe. Na njega se moze i odnositi vasa konstatacija da ga ima manje u ambalazi nego sto pise, jer se to dogadjalo i dogadja kod njega.
Sto se biljaka i PH vrednosti tice, zao mi je, pisem o cvecarima, sem viole kojoj odgovara kiselo, nijedna druga biljka ne trpi toliki PH. Voleo bih da mi navedete neku ako smatrate da sam pogresio. Za takve substrate je potrebno dodavati kreca i stosta, a svaki dodatni rad znaci i vise trosenje novca.
Pogledao sam vas cenovnik, evo gledam i vasu cenu koju ste naveli ovde. 5 eura za 70 litra.
Posto su pakovanja koja mi kupujemo od 270 litara, to znaci da bi cena trebala biti 17.85 eura za to pakovanje. Moram da priznam, da je to najpovoljnija cena domaceg substrata na koji sam naisao. Iskreno.
Ali evo predloga, zasto ne bi u saradnji sa cvecarima, evo moze i sa klasterom, verujem da gospodin Simon je uvek za saradnju, ne napravite odgovarajucu kombinaciju, koja bi bila idealna za cvecare, pa date za clanove klastera ili u saradnji sa klasterom neku jos bolju cenu, jer se substrati od 80% belog +20% crnog substrata, 20kg gline i 14:16:18:2 kombinacijom, prodaju po 16 eura na malo, 13 na veliko. Cisti beli se prodaju po slicnoj ceni. Verujem da domaci proizvodjaci mogu da pariraju, samo su potreben male korekcije i da se povezu sa proizvodjacima cveca i organizacijama kao sto je klaster.
JA cu biti prvi u redu da kupi takav substrat
Pozdrav
pera
pera
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 44
Poeni : 51
Registration date : 21.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od lovac Uto Mar 29 2011, 16:00

Poštovani,
najpre želim da Vam se zahvalim na lepim rečima i pohvalama.Naravno da sam spreman za svaku diskusiju,jer ako komuniciram sa potencijalnim kupcima i svima onima koje nešto zanima u vezi sa poslomkojim se bavimo,to treba da znači da stojim iza onoga što radim i svi bi valda trebali tako.Naravno,to ne znači da ja znam sve,zato mi je svaka dobronamerna sugestija dobrodošla.Međutim sada je puna sezona posla kojim se bavimo pa nemam puno vremena.Što se tiče zapremine supstrata,uzmite recimo Florabelu od 20 lit.,izmerite zapreminu i pogledajte koliko gubite,tj.tada prokomentarišite cenu stranuh supstrata.To važi za većinu stranih supstrata,naročito u pakovanjima zapremine od 225-250 lit.To objašnjava mnogo toga.Mi izvozimo naš supstrat već 13 godina u BiH itd.,i jedan kupac sa Kosova,kada se uverio u priču o zapremini a samim tim i o ceni oko koje smo se natezali,rekao mi je da i ja pakujem koliko hoću samo da bude jeftinije.Ja to neću,prvo zbog svojih principa a drugo ja se ovim poslom bavim javno u Srbiji,a njemu kupac kada kupi supstrat i izmeri zapreminu,on će mu poručiti da nije on kriv nego Nemac koji ga je spakovao.Ni neke od naših ambalaža nemaju deklarisanu zapreminu,isključivo zbog veličine postojećeg valjka koji se koristi pri izradi ambalaže ali odstupanje je malo.Što se tiče ph vrednosti ja Vas nisam najbolje shvatio.U svakom slučaju,ponavljam,naši supstrati imaju najčešće ph=6,5-7,0 i profesorka na Polj.fakultetu koja radi analizu kaže da je to potpuno ok.,tako da nema potrebe za krečom ili bilo čim drugim.A kiselo zemljište inače voli i rhodendrom,od drugih biljaka pitomi kesten,brusnica,borovnica itd.Mi možemo da prvimo bilo koji ph u supstratu jer nam kao osnova za spravljanje supstrata služi baltički treset koji je kiseo.Što se tiče cene koju sam naveo,da nebi bilo nesporazuma:vpc za 70 lit je 620 din(to piše na sajtu).Najveći rabat koji dajemo je 20% i dobijaju ga veliki,korektni kuci ili bilo ko, ko dođe po robu(roba jeftina,kabasta,prevoz skup)dobiće rabat,a njegova visina zavisi od mnogo toga.Kako god opet neuporedivo povolčnije od stranih.Namam ništa protiv saradnje,ako Vi imate ideju,slobodno predložite,tek sam se nakačio na ovaj sajt i još nisam nikoga kontaktirao.I na kraju hvala Vam na ukazanom poverenju a u smislu Vaše poslednje rečenice.Pozdrav.
lovac
lovac
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 7
Age : 60
Lokacija : Sremska Mitrovica
Poeni : 9
Registration date : 28.03.2011

http://www.glistenjakmaki.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Dule-MOKRIN Uto Mar 29 2011, 20:01

pozdrav lovce,muskatle mogu ph 6-7 ali za porodicu petunija(surfinije,kalibrahoe)odgovara kiselije ph 5-5.5,da li bi takve pravili? aplauz
Dule-MOKRIN
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Age : 41
Lokacija : mokrin
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od lovac Sre Mar 30 2011, 08:23

Poštovani Dule,
mi smo ovih dana nekom lancu hotela pravili supstrat za pitomi kesten a da pri tome ph u supstratu ne pređe 5,0,tako da možemo uspešno da pravimo takav ph(o nižem nema potrebe ni polemisati jer se veoma retko koristi).Često je problem kada ljudi traže i ph da bude nizak i da ima dosta hraniva i da sve bude za organsku proizvodnju,recimo brusnicu.Mi tada dodajemo čisti glistenjak da bi dodali hranivo ali time rizikujemo da podignemo ph vrednost.Ja zato tvrdim da nema puno u Srbiji onih koji mogu da naprave kiseo supstrat,jer svega nas nekoliko koristi kiseli treset kao osnovu.Mi petunije stavljamo u naš supstrat i izgledaju odlično u svakom smislu.Pozdrav.
lovac
lovac
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 7
Age : 60
Lokacija : Sremska Mitrovica
Poeni : 9
Registration date : 28.03.2011

http://www.glistenjakmaki.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Dule-MOKRIN Sre Mar 30 2011, 11:43

hvala lovce na odgovoru,ali petuniju,surfiniju,milion bels radim u supstratu ph 5.5,probao bi vas supstrat sto kazete da dobro"radi".pozdrav
Dule-MOKRIN
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Age : 41
Lokacija : mokrin
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Gardener Ned Apr 10 2011, 10:14

moram da se malo ukljucim u raspravu, koja je veoma konstruktivna Smile
sto se samog klastera tice, mi smo veoma zainteresovani za saradnju sa domacim proizvodjacima. iskreno, voleli bi da se nasa kompletna proizvodnja bazira na domacim sirovinama.
Sta je ono sto bi voleli da imamo?
susbtrat koji odgovara nasim uslovima i cvecu.
sto se nas tice, mozemo da ukljucimo vasu kompaniju odmah u nas sistem, takodje bi mogli da organizujemo i sastanak, gde bi mogli da vidimo kvalitet substrata i da se mozda dogovorimo o mogucoj saradnji
pozdrav
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Gardener Čet Jun 02 2011, 19:33

iiiiii .... na kraju se covek nije ni javio Very Happy
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od lovac Sre Jun 29 2011, 12:31

Poštovani,
želim prvo da Vam se izvinim zbog toga što nisam odgovorio na Vaš konstruktivan predlog.Jednostavno zbog prevelike zauzetosti,od 30.03(kada sam poslao i poslednju poruku)uopšte i nisam bio na forumu.Ali,to nikako ne znači da sam neozbiljan u poslu.Kao što sam rekao,imamo proizvodnju domaćeg supstrata,sa svim bitnim stranim(Litvanskim)tresetima.Dakle,ako ste u mogućnosti pošaljite mi kontakt telefon,na:e-mail:maki@telrad.net;i ja ću tu poruku dobiti na moj mob.tel.,jer sam veoma retko pokraj računara.Naravno da nemam ništa protiv bilo kog sastanka u bilo koje vreme za koje se dogovorimo.I naravno da sam zainteresovan za saradnju.Pozdrav,Slavko
lovac
lovac
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 7
Age : 60
Lokacija : Sremska Mitrovica
Poeni : 9
Registration date : 28.03.2011

http://www.glistenjakmaki.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od loximus Sre Jun 29 2011, 23:00

ja prosto moram da dodam komentar na ovo jer ne mogu da shvatim ljude kao sto je gosp.Slavko da kada vam neko nudi saradnju i da vam obezbedi trziste vi ocekujete da oni vas jure a ne vi njih............[b]
avatar
loximus
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 405
Age : 42
Lokacija : batocina
Poeni : 434
Registration date : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od lovac Čet Jun 30 2011, 07:53

Gos.Loksimus,
ja sam se juče jasno i korektno izvinio i rekao da sam u periodu od marta do danas jako puno radio i samo je to razlog što nisam često bio na forumu.Međutim, na osnovu podataka koje sam izneo i teksova koje sam napisao,svi su imali dovoljno podataka i mogli su da prihvate saradnju.Hoću da dodam i sledeće.Može sastanak bilo gde,bilo kada(izuzev perioda od 10-20 jula).To se podrazumevalo i kada sam postavio prvi tekst a na to jasno ukazuje pretposlednja rečenica iz mog teksta od 29.03 ove godine.Srdačan pozdrav,Slavko
lovac
lovac
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 7
Age : 60
Lokacija : Sremska Mitrovica
Poeni : 9
Registration date : 28.03.2011

http://www.glistenjakmaki.com

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Panonka Sub Okt 11 2014, 00:08

Pozdav

Kao domaci proizvodjac mogu da kazem da postoji i ono sto cvecari traze.Nudimo zemlju sa ph 5.5-6.Takodje nudimo mogućnost pravljenja zemlje po narudžbini.I po cenama koje ovde vidim, najpovoljniji smo Very Happy.Takodje nudimo glisnjak po vrlo niskoj ceni,tako da mislim da i naša država ima dobru zemlju,samo je treba naći Smile

PS.Nalazimo se u Novom Sadu
PPS.Ovo mi je prvi post. zlocko
Panonka
Panonka
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 3
Lokacija : Novi Sad
Poeni : 5
Registration date : 10.10.2014

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od ivacacak Pon Okt 13 2014, 15:02

ludilo Dobro nam dosli na forum Panonka. Ako mozete slobodno nam recite nesto vise o vasim supstratima i glistenjaku! Apsolutno se slazem sa Vama da i nasa drzava ima dobru zemlju...
ivacacak
ivacacak
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 29
Age : 33
Lokacija : Bresnica
Poeni : 33
Registration date : 17.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Panonka Pet Okt 17 2014, 18:08

Gisnjak proizvodimo već 30 godina.Zemljom za cveće se bavimo  25 godina i imamo više medalja za kvalitet Novosadskog sajma.Naša zemlja ima pet komponenata (humotop,glisnjak,treset...).Kombinovanjem možemo da napravimo zemlju ph vrednosti koje vama odgovaraju.

Najbolje bi bilo da se javite pp. za kontakt telefon,nazovete i naručite zemlju specifikacija koje vama odgovaraju Very Happy

Pozdrav
Panonka
Panonka
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 3
Lokacija : Novi Sad
Poeni : 5
Registration date : 10.10.2014

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od ivan* Sre Nov 26 2014, 14:48

bilo bi lepo da nam kazete koje su cene i kolika su pakovanja  i to javno jer vecina nas uzimamao vecu kolicinu zemje ,takodje nas iteresuje i prevoz do potrosaca kvalitet dali su deyifikovana od tresetih musica i gljivica jer to moye mnogon vise da naskosta ako se biljke razbole pola proizvodnje ja mislim da nas sve to iteresuje zajedno pozdrav
 da ijos saqmo dli ya clanove klastera ako se udruyimo dali moye da se ostvari jos veci popust naravno na vecu kolicinu
ivan*
ivan*
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 40
Poeni : 50
Registration date : 23.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv domacih substrata Empty Re: Za i protiv domacih substrata

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu