Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 53 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 53 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Zumbul

+3
Gardener
hrizantema
zoka0903
7 posters

Ići dole

Zumbul Empty Zumbul

Počalji od zoka0903 Pet Jun 03 2011, 14:22

Pošto mi mama kreće za mesec dana u Holandiju,rekla sam joj da mi se ne vraća bez lepše količine lukovica Zumbula,koje planiram za sledeći 8.Mart...
miriše E,al shvatila sam da ne znam ništa o njegovoj proizvodnji...

Pa konkretno pitanja :
Kada ga treba posaditi da bi pristigao za 8.Mart?
Koja temperatura mu odgovara?
Zalivanje i prihrana?


Evo ja ću postaviti ono osnovno o njemu a molim proizvođače da se malo uključe u temu i daju koji koristan savet...
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Zumbul (lat. Hyacinthus

Počalji od zoka0903 Pet Jun 03 2011, 14:24

Poreklo zumbula je južno-zapadna Azija a dolazi u Europu već u 16 veku. Postoje dve vrste zumbula: rimski zumbul (lat. Hyacinthus orientalis albulus) koje ima ređe cvetove i ima intenzivniji miris a može bit u beloj,ružičastoj i plavo-ljubičastoj boji.
Holandski zumbul (lat. Hyacinthus orientalis) koji ima gušče zbijene cvetove ima slabiji miris i može biti u beloj, krem, roza, crvenoj, ljubičastoj boji.

Biljka naraste 20-30 cm u visinu ima tanke duguljaste mesnate listove zelene boje iz koje izlazi debela stapka sa cvetom po njoj. Sadi se u jesen u vrt ili u posude koje treba skloniti u kuću da se ne smrzne ali ukoliko je posadite u vrt to se neće dogoditi.

Lukovicu treba posaditi u bogatu humusnu propusnu zemlju na dubinu od 15- 20 cm,razmak između lukovica od 15-20 cm. Dobro ih utisnite tako da ne ostane rupa ispod lukovice da ne dođe do truljenja.Nakon što smo ih posadili treba čekati proleće da izrastu i vidimo plod našeg truda.Cvet se može rezati i staviti u vazu.

Lišče ne treba odrezati nakon cvetanja nego ostaviti da prirodno uvene i tako stvori hranu za lukovicu da ponovno iznikne u proleće.Takve lukovice ostavite u zemlji, jer nema potrebe da ih vadite a ukoliko kupujete lukovice zumbula u cvećarama obratiti paznjut da li je lukovica tvrda, da nije nagnječena ili bilo kako oštećena.
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od zoka0903 Pet Jun 03 2011, 16:32

Ja postavljam pitanje i dajem odgovore,al to je samo zato što sam malo nestrpljiva,pa tražim i tražim,al evo šta sam našla...

Znamo da u basti oni cvetaju barem kad i lale, narcisi i drugi lukovicasti vesnici proleca.Kako da procvetaju kada im vreme nije?

To je zato sto su te lukovice zumbula u proizvodnji tretirane na poseban nacin koji se zove forsiranje. Dakle, forsiramo lukovicu da cveta onda kada mi to hocemo, a ne kada bi ona sama u basti.
To se postize tako sto se lukovice vise nedelja izlazu niskim temperaturama, u proseku 2-7C, cime se imitira zima i biljka prevari kao da je zima stvarno prosla, a u stvari je septembar, ona stoji u frizideru 2-3 meseca, i recimo oko Nove godine se za takvu lukovicu zavrsava hladni period i ona je spremna da cveta.
Lukavo, zar ne? To je dobra vest-da zumbule mozemo imati na stolu u punom cvatu dok je vani teski minus.
A sad losa vest-lukovicu ne mozes dva puta uzastopce da prevaris na ovaj nacin. Ona se ovakvom manipulaciju prosto "zbuni" i tesko da ce i sledece godine moci da cveta. Uglavnom joj je potrebna cela jedna sezona oporavka da bi nastavila svoj normalni zivotni ciklus u basti.
Sto je vrsta lukovice sortnija, tj. sto je prezivela vise genetskih manipulacija radi lepote i posebnosti, to je ona, zapravo osetljivija i teze se regenerise, tj. obnavlja.
U svakom slucaju, vredi pokusati, probaj ovako:
-sacekaj da tvoji zumbuli sasvim precvetaju, dobar savet je da ih ne drzis na toplom, cvet ce duze trajati
- kad cvet postane ruzan, odseci ga zajedno sa drskom. On je dodatno opterecenje biljci koja treba da sakupi novu snagu.
- premesti biljku na manje upadljivo ali svetlo mesto jer,
- listovi nastavljaju da hrane lukovicu, lukovica se u tom procesu obnavlja i raste.
- zalivaj redovno, nemoj dozvoliti da se zemlja sasvim osusi, ali oprezno, ni previse vode da ne bi istrulila
-kad listovi prirodno pocnu da zute i da se suse, a to moze potrajati jos mesec dana, tad ih smes odseci.
- prestani sa zalivanjem i cekaj da prodju mrazevi.
-kad na prolece prodje opasnost od mraza, posadi lukovice u vrt, otprilike na dubini dvostrukoj od njene visine od korena do vrha, dakle nista ne viri iz zemlje.
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od zoka0903 Pet Jun 03 2011, 16:42

Evo još jedan dekorativni aranžman...

Potrebne su ti posebne staklene posudice visine 15-20cm,
sa suzenjem pri vrhu, u koje se smesti lukovica da ne upadne u vodu, a H2O je oko 1-2cm ispod. Voda se doliva po potrebi, ali oprezno, da lukovica ne pocne da truli. Ceo aranzman se stavi najpre u hladnu , ne narocito osuncanu prostoriju na oko 10step. Preko lukovica staviti kapice od hartije napravljene kao fisek. Malo cumura u vodi odrazava cistocu. Ako se za oko 6-8 nedelja obrazuje bogato korenje i jaki izdanci, kapice se mogu skinuti i biljke premestiti u toplu sobu, gde ce procvetati.
Posle cvetanja lukovice se ociste i stave u saksiju sa svezom zemljom, da bi dobile novu energiju. U maju se presadjuju u bastu.

sunce sunce

A ja ne mogu da postavim ovu sliku.... tužan tužan
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty POTREBAN ZUMBUL!!!!!

Počalji od hrizantema Uto Sep 27 2011, 22:27

Interesuje me ko ima zumbule i kako im se krecu cene?
hrizantema
hrizantema
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 9
Poeni : 27
Registration date : 24.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od Gardener Sre Sep 28 2011, 23:41

ima dosta prodavaca, cene su od 50 do 150 dinara u proseku. Ima i jeftinije ima i skuplje, zavisi od vrste, kalibraze itd. Imate i nekoliko ponuda u malim oglasima
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od Pelagonija Čet Sep 29 2011, 16:33

Kad da posadim zumbule da bi prispeli za 8. Mart?
Pelagonija
Pelagonija
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 8
Poeni : 8
Registration date : 28.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od zoka0903 Pet Sep 30 2011, 20:13

To i mene zanima...imam za mene lepu količinu lukovica koje su mi stigle iz Holandije i sad već ne znam šta da radim sa njima....
Zamolila bih nekoga iskusnog za neke savete kada i kako,ali da ne budu teoretska već praktična...

Načula sam nešto da bi ih trebalo prvo držati u frižideru neko vreme.
Da li je to istina i koliko dugo?

I kada bi trebalo da ih posadim da bi mi pristigli za 8.MART
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty ZUuuumbule

Počalji od ruzica76 Sub Okt 01 2011, 20:04

Kada bih trebala da posadim te zumbule da stignu za prodaju za 8.mart?
ruzica76
ruzica76
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 23
Age : 48
Lokacija : Lajkovac
Poeni : 32
Registration date : 01.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od rasadnik Simovic Pon Okt 03 2011, 17:58

u septembru pocinje sadnja ,mada ni sada nije kasno ,ja sam prosle godine posadila 12 oktobra i stigli su krajem februara da se pojave pupoljci.Znaci vec sutra moze da se posade
rasadnik Simovic
rasadnik Simovic
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 612
Age : 58
Lokacija : Kragujevac,Batocina-Milatovac
Poeni : 903
Registration date : 17.09.2010

http://sites.google.com/site/cvecesimovic/

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od mikacvecar Pet Nov 04 2011, 11:16

da li je je neophodna svelost za cvetanje
mikacvecar
mikacvecar
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 03.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od zoka0903 Pet Nov 04 2011, 14:08

Ja sam moje posadila pocetkom Oktobra.
Vec su poceli da nicu (vidi se zeleni izdanak gore,dok su neki izdigli se iz saksije pomocu zila...
Stajali su u mracnoj supi,sa vrlo malo svetlosti i relativno niskom temperaturom.Naslagana gajbica na gajbicu u kojoj su bile poredjane saksijice sa lukovicama.
Mene sad zanima sta da radim dalje?
Gde da ih prebacim? Temperatura i svetlost?
POMAGAJTEEEEEEEEEEEE
zoka0903
zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 268
Age : 41
Lokacija : Mali Idjos
Poeni : 344
Registration date : 07.06.2010

https://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Zumbul Empty Re: Zumbul

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu