Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 55 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 55 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


HUMUS GLISTENJAK

+11
loximus
Barny
volonterka
Gardener
obnova
bobica
Angie
aldu
Dule-MOKRIN
Baštovan
pataya
15 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty HUMUS GLISTENJAK

Počalji od pataya Sre Apr 07 2010, 11:14

Opsirna je prica-kako, ali mogu da zaokruzim proizvodnju cveca od samog pocetka- od zemlje. Dobro dosao bi mi svaki savet kako napraviti humus glistenjak. Materijal imam, gliste nije tesko nabaviti, ali sam proces sigurno ima svoje tajne kao i sve ostalo. HUMUS GLISTENJAK 603972
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Sre Apr 07 2010, 11:48

slican je proces kao i za dobijanje organskog humusa koji je opisao vojvoda, ali samo uz ucesce glista. nesto kasnije cu postaviti neke slike, a mislim da imam i neki tekst kod mene
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od pataya Sre Apr 07 2010, 11:55

Organski humus kod mene je vec u pripremi, lepo napreduje. Ono sto mene interesuje je prava proizvodnja humusa. Stajnjak, zemlju, organsko djubivo, slamu od neke druge proizvodnje, teren i boksove, vec imam. Potrebno je samo ubaciti gliste, ali sta dalje?
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Pet Apr 09 2010, 00:20

pa posle se samo ceka Smile gliste jedu, skupljate humus i to je to. videcemo da li neko ima neku sugestiju cvet1
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Dule-MOKRIN Pet Apr 09 2010, 20:49

sta je potrebno da se napravi kompostiste ili glistenjak?ima li tema o tome?
Dule-MOKRIN
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Age : 41
Lokacija : mokrin
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Sub Apr 17 2010, 08:36

ovo je tema o tome Smile

Sto se tice hrane sve vrste zivotinjskog izmeta sem zivinskog, jer je mnogo kiseo i ubija gliste, ostaci od hrane, pomije, negde sam procitao i iverje i ostali ostati od drveta, naravno sitni, komina od grozdja, lisce, ali u razgovoru sa jednim proizvodjacem humuse mi je receno da ne treba stavljati kao ni u komposter kiselo lisce i lisce oraha, jabuke, topole, javora, hrasta i slicnog drveca, mada bas nisam siguran za jabuku, jer nju prepradjuje i obicna glista.

Komposiste se pravi od dasaka, pletenog granja, betonskih gredica itd. Postavi se podloga, leglo i kasnije dodaje hrana za gliste. Leglo se poliva po potrebi, jer mora da ima vlaznosti, redovno provetravati i paziti na temperaturu.
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Sub Apr 17 2010, 08:50

U medjuvremenu nasao sam i detaljan opis koji je postavio Mr.sc. Božidar Dugonjić iz Hrvatske, pa cu to iskoristiti da svima prikazem kako to izgleda

HUMUS GLISTENJAK Dsc08054web
1. PRIPREMANJE PODLOGE ZA NASELJAVANJE:

Nakon izgradnje dna i ograde za legla, za uspešno naseljavanje novih proizvodnih legala glista potrebno je pripremiti podlogu, najbolje od stelje bogate slamom kako bi se osigurala prozračnost i vodopropusnost. Poželjno je vlaženje vodom tokom nekoliko dana radi početka bakterijske destrukcije dela organskog materijala. Istovremeno se time postiže brže uklanjanje nepoželjnih plinova. NA vreme treba pripremiti delimicno fermentirano djubrivo (na slici pokriven sivom folijom) koji će služiti kao hrana za brzo množenje glista. Na slici su dva bazena, svaki kapaciteta 20 jakih proizvodnih legala, izgrađena od šuplje opeke ojačane čeličnim šipkama.

HUMUS GLISTENJAK 2
2. VAĐENJE GLISTA IZ MATIČNIH PROIZVODNIH LEGALA I PAKOVANJE U POROZNE VREĆE OD 50 LITARA:

U vreće se pakuje gornji glistama gusto naseljeni sloj matičnog legla. Kupovno startno leglo ima volumen 200 litara, tj. četri vreće. Startna legla se kupuju kod proverenih proizvođača humusa da se izbegne kasnija šteta. Gliste treba što pre transportovati do mesta naseljavanja uz izbegavanje nabijanja, suvišnih vibracija, ekstremno visokih i niskih temperatura da bi se sprečilo izlaganje šoku. Ukoliko je neophodno, gliste će uz normalne uslove vlažnosti i temperature podneti i nekoliko dana u nepokretnim poroznim vrećama bez značajnih šteta.




HUMUS GLISTENJAK 3
3. NASELJAVANJE GLISTA NA HRANJIVU PODLOGU:
Na mestu za naseljavanje, vreće s glistama se jednolicno rasporede po površini podloge, pojedinačno otvaraju i sadržaj se u odgovarajućem sloju grubo rasporedi po površini podloge. Pri tome treba izbegavati gaženje i suvišno manipulisanje materijalom s glistama. Raspoređeni donešeni materijal ne treba ukopavati u podlogu već ostaviti da gliste same pređu u podlogu i formiraju novu postojbinu. Po završenom naseljavanju leglo se odmah ovlaži po potrebi i pokriva geotekstilom ili drugim priručnim materijalom. Naseljeno leglo ne treba dirati najmanje 5-6 dana, nakon kojeg vremena se može pristupiti prvom hranjenju tankim slojem odgovarajuće hrane.
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Dule-MOKRIN Sub Apr 17 2010, 21:20

super je,nego koju ph vrednost ima glistenjak?
Dule-MOKRIN
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Age : 41
Lokacija : mokrin
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Ned Apr 18 2010, 00:02

Ph 7.11-7.2 a u vodi oko 6.4
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Dule-MOKRIN Ned Apr 18 2010, 20:13

znaci nista za porodicu petunija i slicno
Dule-MOKRIN
Dule-MOKRIN
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 647
Age : 41
Lokacija : mokrin
Poeni : 701
Registration date : 18.01.2010

http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od aldu Sre Maj 05 2010, 10:25

Ja želim da napravim mini glisnjak za sopstvene potrebe. U praksi sam se uverila koliko je to đubrivo dobro. Naime, prošle godine sam sejala grašak, i za pola kese semena sam imala glisnjak kao đubrivo, dok sam drugu polovinu semena zasejala sa veštačkim đubrivom. Grašak posejan sa glisnjakom je bio dvostruko veći i napredniji.
Na fotografijama koje ste postavili, vidim da je podloga beton, na kome se nalazi drvena ograda, napunjena slamom. Mene interesuje, da li je moguće, da podloga bude zemljq, na koju bih stavila neku žičanu zaštitu, nešto kao rešetku koja bi štitila od napada krtica. Takođe me interesuje, na površinu od recimo 2m x 2m, kolika količina slame je potrebna, zatim koliko je glista potrebno za tu površinu, kolika količina stajskog đubriva, i da li je dovoljno pokriti leglo nekom ciradom ili najlonom. Zatim, da li glisnjak treba napraviti u hladu ili na suncu, kako ga štititi tokom zime, koliko vlažiti itd.
Bila bih vam veoma zahvalna ukoliko bih dobila odgovore na ova pitanja. Pozdrav.
avatar
aldu
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 20
Poeni : 26
Registration date : 26.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Sre Maj 05 2010, 19:54

koliko znam postavlja se i na ostale osnove,ali zbogmogućeh uplita trave,insekata itd., praktikuje se podloga koja je sterilna koliko toliko.
pošto se treba održavati vlažnost zbogglista, pretpostavljam da je poželjnije da se gradi u polusunčanom nego sunčanom mestu. na nekim glistenjacima koje sam vidjao postavljeni su poklopci i cirad, ali pretpostavljam da je to pre kao zaštita od spoljnih uslova.
nisam najstručniji, ovo je što znam
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Angie Sre Maj 05 2010, 19:59

Kod nas ima jedna firma koja se bavi proizvodnjom glistenjaka, cim se raspitam i pogledam o cemu se radi javicu. I ja sam o tome saznala onako usput, pa bih da se raspitam malo bolje.
avatar
Angie
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 47
Age : 48
Lokacija : Subotica
Poeni : 49
Registration date : 17.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od aldu Čet Maj 06 2010, 07:20

Hvala na trudu. Nestrpljivo čekam nove informacije. Pozdrav.
avatar
aldu
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara : 20
Poeni : 26
Registration date : 26.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od bobica Sub Maj 08 2010, 17:57

Pozivam vas da pogledate moju stranicu : www.bozidardugonjic.com na kojoj je i gore opisan postupak stvaranja legla a ima i nešto više podataka.
avatar
bobica
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 1
Registration date : 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od obnova Ned Avg 22 2010, 22:51

zdravo i od ja. nije problem nabaviti gliste ni pripremiti mesto za iste ali je problem obezbediti dovoljno kvalitetne prehrane kao iza svaku zivuljku moj jedini problem je kako samleti stajnjak zbog brzeg zgorevanja i krace prerade sve ostalo ste vec rekli hvala
avatar
obnova
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 2
Poeni : 2
Registration date : 22.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Gardener Čet Avg 26 2010, 18:04

mnogi nasi cvecari koji prave domaci substrat, odnosno humus, zemlju obrade mlevenjem u krunjacu kukuruza, a potom po potrebi i dodatno usitne u mlinu. Sada imate u ponudi i kompost seckalice, ali mislim da je to samo za vece kolicine isplativo
HUMUS GLISTENJAK 9QS-Series-Silage-Chopper
HUMUS GLISTENJAK 5582642
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Gardener Čet Okt 14 2010, 22:42

pa uvek je sa glistenjakom i bio najveci problem ph. Dobar je za violu, ona i voli malo kiselije, ali za ostale biljke koje vuku ka neutralnom 5.5 to je dosta jako
Gardener
Gardener
Admin
Admin

Broj komentara : 1307
Poeni : 1652
Registration date : 30.06.2010

http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od obnova Sub Okt 16 2010, 22:02

za povrsinu 2*2 potrebno je 2 legla hra niti ih na 15 dana novim slojem zgorelog stajnjaka usitnjenog sloj debljine 10 do 15 cm redovnom prehranom gliste se ubrzano razmnozavaju na svaka 22 dana legu jaja tako da za 100 dana mozete duplirati povrsinu sto vam toplo ne preporucujem makar 1.godine za normalan rad i razvoj potrebno im je od 50 do 70 % vlage tako da bi leglo trebalo da stoji u senci inace gliste su aktivne na temperaturi preko 8 stepeni i onda se postavlja pitanje odvajanje humusa od glista postavicu nekom prilikom neke fotke
avatar
obnova
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 2
Poeni : 2
Registration date : 22.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od volonterka Sre Jan 12 2011, 17:53

Da li je neko zainteresovan za partnerstvo u proizvodnji humusa? U mogucnosti sam da obezbedim zanimljive kolicine povrca i voca Smile
avatar
volonterka
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara : 1
Poeni : 2
Registration date : 12.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Baštovan Sre Jan 12 2011, 19:21

postavite mali oglas, mozda ce nekog i zanimati.
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Barny Pet Jan 28 2011, 17:59

Pozdrav drugari....
Ima li neko iskustva sa ovim ''glistenjakom'' osim u proizvodnji graska i viole?
Znam da je dosta kiseo za vecinu cveca, pa me interesuje ako se pomesa u odnosu 1:1 sa nekim manje kiselim supstratom kako bi onda bilo?
Dobila sam jako dobru ponudu za glistenjak, ali nemam iskustva sa njim do sada.
Ne bih bas volela da ubijem svoje biljcice... Twisted Evil
avatar
Barny
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 60
Age : 42
Lokacija : Pirot
Poeni : 65
Registration date : 06.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od loximus Pet Jan 28 2011, 22:03

pa barni ne bih rekla da neko ima iskustva...mada mozda se neko i pojavi.........ja godinama radim violu mada nisam isprobala niti se usudjujem.ipak sam za ono sto je provereno.............mada da je lose ne bi se proizvodio............
avatar
loximus
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara : 405
Age : 42
Lokacija : batocina
Poeni : 434
Registration date : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Barny Sub Jan 29 2011, 00:41

Slazem se loximus sa tobom da nije dobro ne bi ljudi to proizvodili.
Nadam se da ce neko da se javi ko je probao, pa da sa svima podeli to iskustvo. nasmejani cvet
avatar
Barny
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 60
Age : 42
Lokacija : Pirot
Poeni : 65
Registration date : 06.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od snezanam Uto Feb 01 2011, 16:39

pitala bih Volonterku kakvo voce i povrce je u ponudi i da li je kao rasad ili kao gotov proizvod a za humus da li imas legla glista i sta je jos potrebno .Mozda je dobro proizvoditi samo za svoje biljke ali treba znati za koje odgovara pa tu i koristiti/
snezanam
snezanam
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 114
Poeni : 118
Registration date : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

HUMUS GLISTENJAK Empty Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu