Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

Forum cvećara
Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na cvecarstvoforum@gmail.com
Forum cvećara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 7 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 7 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 214 dana Čet Mar 08 2012, 13:46
Statistike
Imamo 10334 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Snezana kokosar

Naši korisnici su poslali ukupno 10273 članaka u 1087 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas,


Platicerijum

5 posters

Ići dole

Platicerijum Empty Platicerijum

Počalji od Eldorado Ned Avg 09 2009, 14:42

Neobična biljka šokiran Njeno ime j enastalo do grčkih reči platys i keros što bi značilo ravan rog. Ponegde se naziva i rogata paprat.Poreklom iz južne amerike,ova biljka nije laka za početnike. u svojoj domovini je slična i orhideji,ima neko drvo gde živi,pa moramo da obezbedimo najosnovnje uslove za njen razvoj.Sadi se u mahovinasti treset krupne kalibraže.On imitira to vlažno stanište odakle ona potiče.
U supstrat se dodaje i pesak zbogporoznosti. Kada se menja njen boravak u saksiji,samo dodajemo nov substrat. Biljka se poliva smo preko korena.
Razmnozava se deljenjem bokora.

Platicerijum Platycerium%20grande1
Eldorado
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 189
Poeni : 235
Registration date : 20.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Baštovan Ned Avg 09 2009, 14:43

hmm,pa zar nije ona ipak idealna za viseće saksije?
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Eldorado Ned Avg 09 2009, 14:44

može,ali kao i orhideje,mogu u običnije saksije Namig
Eldorado
Eldorado
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 189
Poeni : 235
Registration date : 20.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Baštovan Ned Avg 09 2009, 14:51

ju sto je cudno šokiran koliko raste to cudo?
Baštovan
Baštovan
Admin
Admin

Broj komentara : 725
Lokacija : Srbija
Poeni : 928
Registration date : 08.02.2009

https://cvece.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Natasa77 Ned Avg 09 2009, 14:52

jeste vala neobicno. ali i prelepo po meni rado bi ga imala u kolekciji polivanje baste
avatar
Natasa77
Cvećar
Cvećar

Broj komentara : 53
Poeni : 63
Registration date : 21.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od pataya Sre Nov 04 2009, 12:45

imala sam ovu biljku. Još je zovu "jelenski rogovi". Teška je za gajenje. Treba da se orošava, odgovara im vlazan vazduh, zato i nije za viseće saksije u stanu, jer je gore uvek toplije i suvlje. Meni je propalo nekoliko. Lepo su izgledale u visečoj saksiji, ali sam morala da odustanem.
pataya
pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara : 257
Age : 62
Lokacija : BG
Poeni : 308
Registration date : 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Lanisi Sre Nov 04 2009, 19:37

Bravo care !!! Imala sam i ja Rogatu paprat ili Platycerium bifurcatum , jelenski rogovi ,posvećena paprat. To su sve nazivi koje ja znam .

Ali je imala okršaj sa mojom bakom gde nije izašla kao pobednik.

Ovu paprat možete uzgajati na delu nekog drveta ,grani. Kao i bromelije . Što sam i ja htela ali ne stigoh lol! ,kao što rekoh...baka...


Uz dužno poštovanje Eldorado, ako smem i ja nešto da dodam o ovoj biljčici iz knjižice uz pomoć koje sam ja htela da je gajim.


Može se uzgajati na više načina . U svojoj domovini raste na drveću kao epifit. Što znači da mu kao supstrat nije potrebna zemlja nego treset ili močvarna mahovina (sfangum), usitnjeno korenje i nešto krupne listovače . S'obzirom da ima malo korenja sadi se u plitke posude . Koren treba održavati normalno vlažnim.
Ako se Platicerijum želi gajiti kao viseća biljka na zidu ,zalivanje zemlje u saksiji ili u često upotrebljavanoj posudi od kore hrasta plutnjaka predstavlja priličan problem .Zato postoji bolje rešenje .
Koren biljke zamota se u deblji sloj sfagnuma ili treseta i stavi se u plastičnu poroznu saksiju (kao za rasade , crne kesice)koji ima pričvršćenu traku ,kanap za vešanje.
Jedanput nedeljno skine se biljčica sa kuke i spusti u posudu sa vodom kojoj smo dodali nešto sredstva za prihranu bilja.

Biljka ne podnosi jako sunce, s obzirom na stanište,tako da je treba seniti.Najbolje se oseća u normalno loženoj sobi.
Razmnožava se semenom a u sobi ako se gaji , deljenjem biljke. Ako se ova biljka gaji u saksiji treba napraviti dobar drenažni sloj na dnu saksije.

Listovi se ne prskaju (koliko ja znam)a zaštitno, poleglo lišće , izgleda kao suvo okruglastog oblika, ne sme da se kida. Može da poraste baš velika.


SREĆNO !!!
Lanisi
Lanisi
Iskusan cvećar
Iskusan cvećar

Broj komentara : 168
Age : 49
Lokacija : Beograd
Poeni : 183
Registration date : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Platicerijum Empty Re: Platicerijum

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu